1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 42 Bin Öğretmenin SGK Primi Hatalı Bildirilmiş
42 Bin Öğretmenin SGK Primi Hatalı Bildirilmiş

42 Bin Öğretmenin SGK Primi Hatalı Bildirilmiş

SGK tarafından MEB’e gönderilen yazı ile yaklaşık 42 bin öğretmenin bilgilerinin hatalı bildirildiği açıklandı.

A+A-

SGK Prim Farklılığı Oluşmuştur
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen yazı ile kurumların öğretmenlerin primlerini yeniden hesaplaması istendi. Kurumların SGK programlarına memurun özlük haklarının kaydedilmesi hususunda sorunlar yaşandığı belirtildi. Yapılan hesaplamalara göre 42 bine yakın personelin yanlışlığa maruz kaldığı açıklandı. SGK prim farklarının kurumlar tarafından hesaplanarak İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından prim farklarının kurum hesabına yatırılması istendi. 

Bu hata ise kurumların personelin statüsünü Emekli Sandığı ya da Sosyal Sigortalar Kanununa göre yanlış belirlemesinden kaynaklanmıştır. 

Öğretmenlerin son 6-8 yıla ilişkin prim ödemelerinde hata olmuştur. Bu nedenle de 1.000 – 3.000 TL arasında prim farkı oluşmuştur. Kurumların hatasından kaynaklanan bu prim farkı şimdi memurları tedirgin etmiştir. Çünkü bu miktarların peşin olarak ödenmesi istenmiştir. 

Kurumlar Ne Yapmalı?
Personellerin primi kurumlar tarafından SGK’ya ödenir. Bu yüzden eksik kalan tutarlar kurumlardan istenmektedir. Kurumlar ise bu miktarı ilgili personele yansıtmaktadır. Bu durumda kurumun hatasından ötürü direkt olarak memur zarar görmektedir. Memurdan istenen miktar ise memur maaşlarına nazaran yüklü sayılan bir miktardır ve tek seferde ödenmesi zordur. İstenen miktar geriye dönük olarak hesaplanan bir miktardır. Böyle bir hatadan memurlar değil, kurumlar sorumlu tutulmalıdır ve zararı onlar ödemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.