450 Bin taşeron işçiye ikramiye müjdesi yargı yolu ile açıldı

450 Bin taşeron işçiye ikramiye müjdesi yargı yolu ile açıldı

450 bin taşeron işçi ikramiye müjdesi yargı yolu ile açıldı. İlave tediye ücreti alamayan taşeronlar artık bu kapsama dahil edilecek. Peki süreç nasıl işledi ve yargı kararında neler bulunuyor?

450 taşeron işçi ikramiye müjdesi yargı yolu ile aşılarak karara bağlandı. Bu kapsamda ilave tediye ödemesi alamayan taşeronlar bu karar sonrası ikramiye alabilecek. Belediyelerde bulunan bu işçiler tediye ücreti bilindiği üzere alamıyordu.

Kamu Denetçi Kurumu bu konuda yetki konumunda olduğu üzere Belediye’de taşeron kadrosunda bulunan bir işçinin başvurusunu değerlendiren KDK nihai kararını açıkladı. KDK kararında ‘’Belediyenin bağlı teşekkülü olduğu anlaşılan başvuran kişinin ilave tediyeden yararlandırılmaması işleminin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonuç kanaatine varılmıştır’’ denildi.

Taşeronlar karar sonrası için umutlandı. İlave tediye ödemesi en az 3.160 TL almanın önü açılmış oldu. Karar sonrası taşeronlar bu tediye ödemelerinden nasıl yararlanacak sorusu sorulmaya başlandı.

Taşeronlar her yıl 4 taksitte ödenen tediye ödemelerinden faydalanamazlar ise bağlı bulundukları belediye şirketine bildirim yapmaları gerekiyor. Eğer bildirime rağmen ödeme yapılmaz ise 30 gün içerisinde mahkeme yoluna başvuru yapılarak ücret hak araması yapılabilir. Karar yeni olduğu üzere 2019 yılı için istenip istenemeyeceği belirsizliğini korurken 2020 yılından itibaren Belediye taşeronları ilave tediye ödemesi alabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum