1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. 4B’li ve 4C’li kamu personellerine sınav müjdesi
4B’li ve 4C’li kamu personellerine sınav müjdesi

4B’li ve 4C’li kamu personellerine sınav müjdesi

Kamuda hizmet veren ve 4/B ile 4/C statüsünde görev alarak kamu personeli olarak çalışmalarda bulunan personeller için sınav mevzuatında bir değişikliğe gidildi. Memurlar sınav görevlisi olarak ek gelir elde edebilecek mi? İşte detaylar…

A+A-

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında memur vasfı ile görev alan 4/B’li ve 4/C’li kamu personellerinin ek gelir talebi ile özellikle ÖSYM tarafından merkezi usullerle gerçekleştirilen sınavlarda gözetmen olma talepleri bulunuyordu.

Müktesebatta Değişiklik Yapıldı

İlgili konuyla bağlantılı olarak hazırlanan yazılı müktesebat gereğince bu şartlarda farklı kurumlara ait sınavlarda gözetmenlik yapma hakları bulunmayan ve dolayısı ile sınav ücreti alamayan memurların önünü açacak bir karar alındı.

“Geçici Personele Bu Hüküm Konulamaz”

Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar olarak bilinen kanuni müyeyyidede bir madde yer alıyor.

Söz konusu kanunun 7. maddesinin yedinci fıkrasında yer alan ibarelere göre;"Geçici personele, bu Esaslar ve ilgili yıla ilişkin toplu sözleşmelerde yapılması öngörülen ayni ve nakdi ödemeler dışında herhangi bir ad altında ödeme yapılmaz ve sözleşmelerine bu yolda hüküm konulmaz.” Denilirken; alınan yeni karar ile geçici personellere bu tarz hükümlerin konulamayacağı beyan edildi.

Son Karara Göre Personellere Sınav Ücreti Ödenecek!

Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar" hükümleri olarak belirlenen maddelerde yapılan değişiklikler sonucunda; personellerin asıl işlerini aksatmamak koşulu ile sınavlarda gözetmenlik yapabileceği ve hesaplarına sınav ücretlerinin yatırılabileceği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.