4/D Kadrosu Alan Taşeron İşçilere Bakanlıktan Ücret Zammı Açıklaması

4/D Kadrosu Alan Taşeron İşçilere Bakanlıktan Ücret Zammı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından kadro alarak 4/D kamu işçisi statüsüne geçen taşeron işçilerle ilgili olarak mali ve sosyal haklarla ilgili görüş yazısı yayımlandı. Detaylar haberimizde.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 696 KHK Kapsamında Kadroya Alınan İşçilerin Yeni Toplu iş Sözleşmesine Geçişleri Dolayısıyla Mali ve Sosyal Hakları ile ilgili görüş yazısı yayımlandı. Görüş yazısına istinaden tereddüte düşülen hususlar şu şekildedir:

(Mülga) Çalışma Hakanlığı tarafından yayımlanan toplu iş sözleşmesinde yer alan.

Çocuk yardımı ve Yakacak yardımı

Bu iki yardım içinde toplu iş sözleşmesinde "her ay" ibaresi y et aldığından kist ödeme yapılamayacağı ve işçilere hu hakların tam ödenmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.

Diğer malı ve sosyal haklar

Aylık olarak Ödenmesi öngörülmeyen malı ve sosyal haklar hu döneme özgü kıstelyevm yapılabilecektir. TÜHİS ile ÖZ SAĞLIK-İŞ arasında imzalanan işletme toplu iş sözleşmesinde yer alan hususlar;

İyileştirme

İşçilerin 31 10 2020 tarihi itibarıyla almakta oldukları günlük çıplak ücretleri (yevmiyeleri) üzerinden ücretlerinin hesaplanmasına devam edileceğinden mezkûr işletme toplu iş sözleşmesinde belirtilen 5,00 TL/Gün iyileştirme yapılmayacaktır.

Ücret zamları

İşçilerin 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla almakta oldukları günlük brüt çıplak Ücretlerine (yevmiyelerine) herhangi bir ücret zammı uygulanmayacaktır.

Hizmet zammı

Hizmet zammının kapsamı ve içeriğinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa dayandırılması sebebiyle işçilerin işletme toplu iş sözleşmesinden yararlandığı sureye uranla kist şekilde ödenebileceği mütalaa edilmektedir.

Hangi işçilerin teknik meslek grubunda kabul edileceği ile işçilerin kariyeri karşılığı emsal memur kadrosunun bulunmasına ilişkin yakınabilecek tereddütlerde Bakanlığımız Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünden görüş talep edilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Gece dönemi

Mezkûr toplu iş sözleşmesinin 23 uncu maddesinde konu düzenlenmiş olup madde hükmünün yerine getiren gece döneminde çalışan işçiler bu haktan yararlanabileceklerdir.

Sosyal yardım

Bu Hak (Mülga) Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan toplu iş sözleşmesinde yer alan “Çocuk yardımı ve Yakacak yardımı"nı kapsadığından dolayı tam olarak ödenen “Çocuk yardımı ve Yakacak yardımı”nın Kasım ayına tekabül eden kısmının (01-14 Kasım) 14’ü dahil) oranlanarak ödenecek sosyal yardımdan mahsup edilmesi gerekir.

Giyim Yardımı, Ek ödeme ve Diğer mali ve sosyal haklar

Bu haklar kıst hesaplanarak işçilere ödenecektir.

İkramiye

İlave tediyenin dışında kalan 60 günlük Ücretten tutarında ikramiye işçilere yılın kalan suresine oranlanarak ödenmeli ve (Mülga) Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan toplu ış sözleşmesinde yet alan ikramiye Temmuz ayında ödendiği için yapılacak ikramiye Ödemesinden mahsup edilmelidir denildi.

Yazı Tam Metni.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum