4/D’li taşeronlar için yüzdelik dilim ve maaş zammı gelişmeleri

4/D’li taşeronlar için yüzdelik dilim ve maaş zammı gelişmeleri

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için son olarak merak edilen konuların başında; yüzdelik dilim hakkı ve maaş zammı konuları geliyor. 4/D’li işçilere maaş zammı yapılacak mı? Yüzdelik dilim hakkında son gelişmeler neler? D

Türkiye genelinde hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel teşebbüs işletmelerinde görev yapmaya devam eden taşeronlar için yaşanan son gelişmeler büyük bir önem arz ediyor. Taşeronlar ilave maaş zamları için karar bekliyor.

İlave Tediye Ödemeleri Tamamlandı

Yıl bazında 52 gün olarak tespit edilen ve ilgili gün sayısı karşılığında meblağ tahsil eden taşeronlar için TİS çerçevesinde hak edilmiş bir ücret olarak yılda 4 taksit olmak üzere 13 günlük ilave tediye ödemesi alınıyor.

Yapılan son açıklamalara göre ilk taksiti Ocak ayında ödenen ilave tediyeler için 2020 Ramazan Bayramından önceye yetiştirilen ve taşeronlara müjde olarak verilen haber ile birlikte 22 Mayıs 2020 tarihinde ödemeler yapıldı. İkinci taksiti alan taşeronlar şimdi uzun zamandır  talep ettikleri maş zammının da gerçekleşmesi için çağrıda bulunuyor. 

Taşeronlara Maaş Zammı

Taşeron işçiler için talep edilen maaş zamları son yıllarda hem sendikalar tarafından hem de işçi sözcüleri tarafından gündeme getiriliyor. Son olarak koronavirüs sürecinden kaynaklanan erteleme kararı ile birlikte yaz aylarındaki görüşmeleri de askıya alınan taşeronlar; sürecin sonucunda uzun zamandır bekledikleri ilave maaş zammının gerçekleşmesini talep ediyor.

Yüzdelik Dilim Talebi

Taşeronlar için 2020 yılı itibari ile yapılacak olan resmi maaş zammında öne çıkan zam oranları genellikle 2020 asgari ücret zam oranı ile denklik gösteriyor. Beklentiler çerçevesinde öne çıkan 3 rakam bulunuyor ve taşeronlar için 2020 yılında yüzde 12 ile 17,5 arasında zam yapılması bekleniyor.

Yüzdelik dilim hakkını talep eden taşeronların bu haklarının da yerine getirilmesi ile birlikte sosyal hakların yanı sıra ekonomik alanda da nitelikli bir iyileştirme alınacağının düşünülmesi ile birlikte konu TBMM kürsülerinden dile getiriliyor. Şuan itibari ile Çalışma Bakanlığının bu konu hakkında yaptığı bir resmi açıklama bulunmuyor; fakat 2020 yılı içerisinde gündeme alınacak konular arasında yer bulacağı ve sorunun çözüme kavuşacağına dair beklentiler aratarak devam ediyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum