5 Bin Hakim ve Savcı Adayı Mülakat Sonuçlarının Açıklanmasını Bekliyor

5 Bin Hakim ve Savcı Adayı Mülakat Sonuçlarının Açıklanmasını Bekliyor

Hakim ve savcı adaylığı için mülakata giren 5 bin aday tam 2 aydır Adalet Bakanlığı’nın sonuçları açıklamasını bekliyor.

Mülakatlar Tam 2 Ay Önce Bitti

Adalet Bakanlığı tarafından 18 Ekim 2018'de çıkılan ilan ile 1000 adli yargı, 500 avukatlık mesleğinden ve 100 de idari yargı hakim adayı alınacağı duyurulmuştu. ÖSYM tarafından 1-8 Kasım tarihleri arasında sınav başvuruları alınmış ve 29 Aralık 2018'de Ankara ilinde yazılı sınav yapılmıştı. Yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlayarak kontenjanın 3 katı kadar mülakata girmeye hak kazanmıştır. Kontenjan 1.600 olduğu için 4.800 aday mülakata çağrıldı. Adaylar Nisan Mayıs aylarında peyderpey mülakata alındı ve Mayıs ayında mülakatlar sona erdi. Mülakatların sona ermesinin üzerinden tam 2 ay geçmiş olmasına rağmen sonuçlar halen açıklanmamıştır. 

Sonuçlar Neden Açıklanmıyor?

Mülakat sonuçları mülakat yapıldığı anda belli olmalıdır. Zamana yayılacak, değerlendirilecek hususlar söz konusu olmamalı ve objektif olarak sonuçlar ilan edilmelidir. Ancak mülakatlar tam 2 ay önce bitmesine rağmen sonuçlar halen açıklanmamıştır. Mesleki kariyerlerini çizmek isteyen yaklaşık 5 bin aday bu sonuçları beklemektedir.
Sonuçların açıklanması ile başarılı olan adaylar, tercih ettikleri adliyelerde hakim ve savcı adayı olarak staja başlayacaktır. 2 yıl sürecek olan staj sonunda yapılan mülakatta başarılı olanlar ise atanmaya hak kazanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.