1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 5 Milyon Öğrenci Borçlu, 300 Bin Mezun İcralık, KYK Borçları TBMM’de
5 Milyon Öğrenci Borçlu, 300 Bin Mezun İcralık, KYK Borçları TBMM’de

5 Milyon Öğrenci Borçlu, 300 Bin Mezun İcralık, KYK Borçları TBMM’de

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre yaklaşık olarak 6 milyon öğrenci KYK Kredi Borcu yüzünden mağdur durumda.

A+A-

Üniversitelerde eğitim gören ve geçinmeleri için üniversitelere başladıkları dönemde başvuru yaptıkları KYK tarafından ya burs ya da kredi ödeneği verilerek desteklenen öğrencilerin mağduriyetleri artarak devam ediyor.

Yapılan açıklamalar ve tutulan istatistiki kayıtlara göre; yaklaşık olarak 5 milyon öğrencinin hali hazırda KYK kredi borcu bulunurken, diğer yandan mezun olan ve birçoğunun iş bulmakta zorlandığı bilinen 300 Bin kişinin ise son durumda icralık olduğu bilgisi ilan edildi.

Konuda yaşanan sorunların sürekli gündeme gelmesinin ardından bir türlü herhangi bir çözüm için adımın atılmaması akabinde Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından gündeme getirilen sorun ile ilgili olarak; verilen rakamlara göre tam olarak 5 milyon öğrencinin KYK borçlusu ve 280 bin üniversite mezunun ise hakkında yasal işlem ve haciz işlemi başlatıldığı açıklandı.

Öğrencilerin iş bulamadıkları süre zarfında borçlarına bir de faiz yükü bindirildiği ve borçlarını zamanında ödeyemeyen kişilerin de faizli borçlarının Gelir İdaresi Başkanlığına devredildiği biliniyor.

CHP’li Gök gündeme taşıdığı konu ile ilgili olarak; “KYK borçlarının doğru bir yapılandırılma ile ödenebilir hale getirilmesi ve ekonomik kriz şartlarında ayakta kalmaya çalışan yeni mezunların banka hesaplarındaki blokelerin kaldırılması beklenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Gök ayrıca konunun kesin çözüme kavuşabilmesi için de Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması maksadı ile soru önergesi verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum