1. HABERLER

  2. HABER

  3. 5 Yıl Erken Emekli Olmak Mümkün!
5 Yıl Erken Emekli Olmak Mümkün!

5 Yıl Erken Emekli Olmak Mümkün!

Çalışanların iş yüküne göre belirlenen emeklilik yaşları ve indirimlerine dair merak edilen bilgiler haberimizin detaylarında açıklanmaktadır.

A+A-

Çalışma şartlarının zorluk seviyelerine göre her gün mesaileri içerisinde emek veren milyonlarca işçi ve personel için önem arz eden emeklilik yaşları ve şartlarına ilişkin, erken emekli olabilme durumu da söz konusu.

Bahsi geçen durumdan ve erken emeklilikten yararlanabilmek için öncelikle prosedürlerin dışında bırakılarak, yönetmelikte açıkça belirtilen ve iş yükünün “standart” çalışma koşullarından daha yorucu olduğuna kanaat getirilen meslek gruplarına dahil olmak gerekmektedir.

Bu durum için belirlenen temel şart ise; yorucu meslek grubunda çalışıyor olmak, bu çalışmayı belirtilen asgari senede devam ettirmiş olmak şartlarıdır.

Örneğin konu ile ilgili başat meslek olan madencilik ile ilgili olarak; en az 5 yıl emek vermek şartı bulunmaktadır. Bu süreden sonra erken emeklilik için hesaba dahil edilen verilere göre; madenci olarak çalışılan her sene için yarım sene fazla çalışmış kabul edilmektedir.

Yapılan hesaba göre 5 sene çalışan bir madenci için 2,5 sene erken emeklilik mümkün olmaktadır. Bu asgari çalışma süresi madencilikte 5 yıl iken diğer belirlenen meslek gruplarında 10 yıl olarak belirlenmektedir.

Diğer meslek grupları için de hem erken emeklilik hem de fiili hizmet süresi zammı hakkından faydalanmak mümkün olmaktadır ve bunun için de ibraz edilmesi gereken SGK prim günleri önem arz etmektedir.

Genel olarak diğer meslek grubu olarak belirtilen meslekler ve asgari SGK prim günleri ise; Kurşun ve arsenik işleri için 60 gün, Cam fabrika ve atölyeleri için 60 gün, Çimento fabrikaları için 60 gün, Termik santrallar için 60 gün, Alüminyum fabrikaları için 60 gün olarak kategorize edilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.