65 Yaş Üzerine Yasaklar Başlayacak mı? Çin’de Yeni Bir Virüs Çıktı

65 Yaş Üzerine Yasaklar Başlayacak mı? Çin’de Yeni Bir Virüs Çıktı

Edinilen bilgilere göre Çin’de Koronavirüs (Covid 19) dışında yeni bir virüsün varlığı tespit edildi. Domuzlardan türediği tespit edilen virüsün salgın tehlikesi var mı? Türkiye’de 65 yaş üzerindeki vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Detaylar haberimizde…

Türkiye genelinde devam eden önlem ve tedbir çalışmaları uygulanmaya devam ederken; dünya ülkelerine oranla yapılan kontrollerin ve usulsüzlük olduğu noktalarında kesilen cezalarda da ciddi artışların olduğu beyan edildi.

Koronavirüs İçin Yeni Dönem

Alınan tedbirler kapsamında önlenen aşırı artış rakamlarının yeniden nüksetmesi ile bir süredir geçilen normalleşme sürecinde de değişiklikler yaşanacağı şeklinde yorumlandı. Sağlık Bakanlığı verilerine odaklanılan bu günlerde Çin’den gelen yeni bir virüs tehdidi ile tedbir ve önlem paketlerinin değişebileceği açıklandı.

Çin’de Yeni Bir Virüs Ortaya Çıktı

Daha önce Çin’in Wuhan bölgesinden çıkarak dünyaya yayılmış olan koronavirüsün dışında yeni bir virüs türü tespit edildi. Bu sefer domuzlar üzerinde varlığını gösterdiği tespit edilen virüsün insan ırkı ile bulaşıcı olma özelliği üzerinde incelemeler yapılıyor.

Yeni bir oluşum ile dünyayı tehdit edebilecek kalibrede olduğu iddia edilen virüsün bilinen ismi GH1N1 olarak açıklandı. insandan insana geçişi henüz tespit edilemeyen virüsün olası salgın durumunda Koronavirüsten daha büyük bir tahribat meydana getirebileceği endişesi üzerinde duruluyor.

Tedbir Paketleri Genişletilebilir

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan verilerin dramatik bir senaryoya yeniden evrilmesi korkusu yaşanırken; son üç gündür binin üzerinde vaka seyretmesi durumunun yapılan tedbir uygulamaları ve alınan önlem paketleri dahilinde genişlemelere sebebiyet vereceği açıklandı.

Bilirkişi ve Bilim Kurulu üyelerinin üzerinde durduğu konular itibari ile okulların açılma tarihleri ile ilgili yapılan açıklamaların dikkatle takip edilmesi gerektiği ifade edilirken; 25 yaş altı ile 65 yaş üzerindeki nüfusun korunmasına devam edilebileceği senaryosu üzerinde durulduğu beyan edildi.

65 Yaş Üzerine Sokağa Çıkma Yasağı Var mı? 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve bizzat Bakan Fahrettin Koca tarafından ilan edilen bilgilere göre ilerleyen günlerde 65 yaş üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmaması ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığı beyan edildi. Fakat söz konusu verilerin artış göstermesi ile birlikte vatandaşların duyarsız kalması durumunun tespit edilmesi sürecinde alınacak ilk tedbir olarak sokağa çıkma yasaklarının başlatılabileceği ilan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum