657’de Köklü Değişiklik Yapılacak

657’de Köklü Değişiklik Yapılacak

AK Parti Hükümeti son birkaç senedir dile getirdiği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişikliği için hazırlıklarına devam ediyor.

Yeni tasarı içerisinde neler olacağı henüz net bir şekilde belli olmazken birkaç hususun değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu kapsamda en önemli değişikliklerden birisi performans sistemi olacak. Böylelikle memurların kendilerini geliştirmeden,  çalışmadan maaş almalarının da önüne geçilmiş olacak. Bu da uzmanlar tarafından iş güvencesinin kalkacağı yönünde yorumlanıyor.

Bürokrasinin Değişimi

Sıklıkla dert yanılan konulardan birisi olan bürokrasi artık yeni değişiklikler ile birlikte problem olmaktan çıkacak.

Böylelikle değişen hükümet kendi üst düzey bürokratlarını getirecek ve eskilerini gönderecek. Dolayısıyla istediği şekilde hızlı hareket edebilecek. Bu da atılması gereken adımların, alınması gereken kararların biran evvel yapılmasına olanak tanıyacak.

657’nin değişikliği ile ilgili olarak müsteşarlık makamı da tartışmaya açılıyor. Bu kapsamda bakan yardımcılığı müessesi ile müsteşar arasında bir seçim yapılacak gibi durmaktadır. Bununla da yetinilmeyip daire başkan yardımcısı, genel müdür gibi makamların da uygulamadan kaldırılması hedefleniyor. 

Bu kanun değişiklikleri henüz bir tasarı halinde olsa da yakın bir zamanda hükümetin gündemine gelebilir. Ancak yoğun gündem ve seçim arefesinde olmamız bu değişikliği belirli bir süre daha öteleyebilir. Dolayısıyla değişiklik tarihi ile ilgili olarak net bir bilgi vermek henüz mümkün değil. Ancak AK Parti hükümeti bu konudan vazgeçmeyeceğini ve ısrarcı olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.