1. HABERLER

  2. HABER

  3. 7033 Sayılı Kanunla Kamu Personeli İçin Yapılan Değişiklikler
7033 Sayılı Kanunla Kamu Personeli İçin Yapılan Değişiklikler

7033 Sayılı Kanunla Kamu Personeli İçin Yapılan Değişiklikler

1 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 7033 sayılı kanunda, kamu personeli için bazı değişiklikler yapıldı. Öğretim görevlileri, ve iş sağlığı kanunu hükümleri hakkında detaylar mevcut. 1 Temmuz tarihli 7033 sayılı kanunda yapılan değişiklikler

A+A-

1 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak 7033 sayılı kanun yürürlüğe girdi. 7033 sayılı kanun kapsamında kamu personelini ilgilendiren bazı düzenlemeler yapıldı.

İş Sağlığı Kanunu hükümlerinin yürürlüğe girme tarihi 1 Ocak 2020’ye ertelendi. İş Sağlığı Kanunu’na göre iş yerlerinde iş sağlığı uzmanı bulundurmak zorunluydu. Fakat kanun 2020’ye ertelendiği için iş yerlerinde iş sağlığı uzmanı bulundurmak zorunlu değil.

Araştırma görevlilerinin atanma statüsünde de değişiklik yapıldı. Araştırma görevlileri daimi statüde atanmak yerine 50/d statüsünde geçici süreli olarak görevlendirilmesi yapılacak. Ar-Ge çalışmalarını da teşvik eden madde yürürlüğe girdi. Buna göre öğretim üyeleri Ar-Ge çalışması yapmak istediği zaman öğretim üyelerine ücretsiz izin verilebilecek.

Yine Ar-Ge çalışmalarını desteklemek amaçlı üniversitelere bazı yetkiler verildi. Bu kapsamda üniversiteler bu çalışmaları yürütebilmek için teknoloji şirketi kurabilecekler. Teknoloji şirketinde ise öğretim üyeleri çalışabilecek.

Öğretim üyelerine bir haber daha var. Öğretim üyeleri Yüksek Öğretim Kurulu’nun izniyle 75 yaşına kadar çalışabilecekler. 75 yaşına kadar çalışacak olan öğretim üyelerinde her sene yenilenen sözleşme yapılacak.

Ayrıca 7033 sayılı kanunla Ankara’da yeni bir üniversite kuruldu. Bu üniversiteye verilen kadro sayısı ise 560 oldu. Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kuruldu ve üniversiteye 560 kadro verildi haberine ulaşmak için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.