8 Milyon Öğrenciye İş Müjdesi Geldi

8 Milyon Öğrenciye İş Müjdesi Geldi

Türkiye genelinde yaklaşık 8 milyon öğreniciyi ilgilendiren istihdam paketi Başkan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklandı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel hatlarını açıkladığı istihdam kalkanı paketi yaklaşık olarak 8 milyon üniversiteli gencin is

Yeni pakette gençler için yeni çalışma modelleri ve teşvikler yer alıyor. Part-time çalışmada sosyal güvenlik, izin, kıdem tazminatı gibi haklar güvenceye alınacak. Genç personel çalıştıran işverenin ödediği sigorta primi düşürülecek. Böylelikle işverenlerin genç istihdamı konusunda istekli olmaları sağlanacak.

İŞKUR'un araştırmasına göre Türkiye'de yaklaşık 100 bin işyerinde part-time çalışma yapılıyor. Part-time çalışan işyeri sayısı en yüksek olan sektör 17 bin 320 işyeri ile "toptan ve perakende ticaret", en düşük sektör ise "elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı" sektörüdür. İŞKUR, esnek çalışma modellerinin yaygın olduğu hizmet sektöründe kaliteyi artırmak için meslek kursları düzenlerken, sektörlere uyum projesi de oluşturuyor. 

İş Kanunu'na göre, işçi ve işveren ihtiyaçlara uygun şekilde iş sözleşmesi yapabiliyor. Part-time çalışanlar için "kısmi süreli" sözleşme yapılabiliyor. Bu pakette yer alan prim desteği gençlerin sigortalı olarak çalıştırılmasını teşvik edecek. Tam süreli sözleşmede haftalık çalışma süresi 45 saat olarak uygulanırken, Kısmi süreli sözleşme de haftada 30 saat ve altındaki süreler için yapılıyor. 

Meclis'e bu hafta gelecek olan pakette gençlerin istihdamına yönelik de yeni çalışma modelleri ve teşvikler yer alıyor. Yasalarda "kısmi süreli çalışma" olarak tanımlanan part-time çalışmada sosyal güvenlik, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi haklar güvenceye alınırken, 25 yaş altı istihdamda da özel destekler sağlanıyor. Genç personel çalıştıran işverene ödediği sigorta priminde indirim yapılacak. 1 ay içinde 10 günden az çalışanların iş kazası ve meslek hastalığı sigortasını devlet karşılayacak.

Kısmi süreli çalışma sözleşmesine dayalı olarak örneğin; ayda toplam 15 gün primi yatırılan bir kişi eksik günlerini iki yolla tamamlayabiliyordu. Birinci yol; Çalışmaya devam ettikleri dönemde eksik günleri tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yaptırıp, kalan 15 günün primini ayrıca ödeyebiliyordu. İkinci yol olarak ise; eksik kalan günleri emekliliğe yakın bir tarihte borçlanma yoluyla yapabiliyorlardı. Yapılacak olan yasal düzenlemeyle eksik primi olan gençler kalan primleri isteğe bağlı olarak ödeyebilecek.

Gençlerle belirli süreli iş sözleşmeleri iki yılı geçmemek üzere objektif koşul aranmadan ve işin niteliğine bakılmaksızın zincirleme yapılabilecek. Hem kamuda hem de özel sektörde projelerde iş bulmaları sağlanacak. Böylece, bu kapsamdaki çalışanlar daha kolay iş bulabilecek, işveren daha esnek koşullarda istihdam sağlayabilecek. Gençlerin deneyim ve beceri kazanmalarını sağlamak ve işverenlerin gençleri tercih etme oranını artırmak için gençlerin istihdamı desteklenmiş olacak. 25 yaşından küçüklerde çalışma gün sayısı 10 günden az olanlar için prime esas günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında (aylık yaklaşık 59 lira) iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenecek.

Tam zamanlı çalışmadan kısmi zamanlı çalışmaya geçen çalışanlar için gelir vergisi istisnası tanınacak. Kısmi zamanlı çalışmaya geçenlerin arta kalan bakiye gün sayısı kadar, emeklilik primlerini devlet ödeyecek. Yeni model kişilerin çalışma süresini azaltırken aynı işin birden fazla kişi tarafından yapılmasına da olanak tanıyacak. Son bir buçuk (1,5) yılda mevcut çalışana ek olarak alınan her personelin ücret dâhil masrafının yüzde 40'ı da devlet tarafından karşılanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum