9 Ay Boyunca Asgari Ücretli İş! 16 Şehir İŞKUR Başvuruları Başladı

9 Ay Boyunca Asgari Ücretli İş! 16 Şehir İŞKUR Başvuruları Başladı

İŞKUR üzerinden kamu’ya yerleştirilmek üzere peş peşe ilanlar gelmeye başlandı. Yayınlanan duyurularda 9 ay boyunca asgari ücret ile iş veriliyor. 16 şehir İŞKUR başvuruları başlamış olup 10 Temmuz 2020 tarihinde sona erecek.

İşsizler nasıl iş bulurum diye araştırıyor. 9 süre ile asgari ücret ile iş imkanı kamu’da sağlanıyor. İŞKUR üzerinden 16 şehre başvurular başladı. Kimler bu alıma hangi şartlarda başvuru yapabileceği detayları sunuldu. Başvuruları 10 Temmuz 2020 tarihinde sona erecek.

Başvuru şartları neler?

Adayların İŞKUR TYP alım başvurularını yapabilmeleri için en az yaş altında 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. Örgün bir öğretime devam etmiyor olmaları istenmektedir. Emekli ya da malül aylığı almıyor olmaları gerekli olan diğer şartlar altında sıralanmıştır. iŞKUR'a kayıtlı işsiz olmaları başvuruda gerekli olan diğer adımlardan bir tanesidir. Ayrıca adayların toplum yararına personeli kapsamında istihdam edilmekte iken kendi kusurlarını nedeniyle işten çıkartılmış olmaları, devamsızlık gibi nedenlerle görevden almamış olmaları gerekmektedir. Adayların başvuru yapmak istedikleri il genelindeki ilçelerde ikamet etmeleri istenilmektedir.

Toplum Yararına Programlar Uygulamasına Kimler Başvurabilir?

İŞKUR Toplum Yararına Programlar uygulaması, internet başvurusu ile katılım sağlanabilecek bir uygulamadır. İskur.gov.tr internet sitesine üye olduktan sonra, üyelik sözleşmesini onaylamalı ve İŞKUR üyeliği tamamlanmalıdır. Daha sonra ise site üzerinden aday çalışmak istediği tarih aralığını, çalışmak istediği il ve ilçeyi, yukarıda belirtilen çalışma alanlarından dilediğini seçerek ön başvurusunu tamamlayabilir.

Bu uygulamaya; İŞKUR'a bağlı işsizler

18 yaşını tamamlamış olanlar

Emekli ve ya malul maaşı almayanlar

Açık öğretim ve Açık lise dışında öğrenci olmayan herkes başvurabilmektedir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra İŞKUR İl Müdürlükleri kura, liste ya da hem kura hem liste yöntemleri ile işe başlayacak kişileri belirlemektedirler.

Başvuruların dolmaması durumunda ikinci bir başvuru listesi daha açılarak kadınlara, eski hükümlülere, engellilere ve 35 yaş üstü bireylerin başvurusuna açık hale gelecektir. 2017 yılında yayınlanan kararname ile aynı adreste ikamet eden aileden sadece 1 kişi Toplum Yararına Programlar uygulamasına başvurabilmektedir.

Bu uygulamadan, İŞKUR'un yönlendirdiği iş başvurularına 3 defa mazeretsiz olarak katılmayanlar, önceki süreçlerde İŞKUR bünyesinde çalışan bireyler 6 ay geçmeden Toplum Yararına Programlar uygulamasına başvuru yapamazlar.

Başvuru linki verilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum