1. HABERLER

  2. HABER

  3. 9 Milyona Yakın Kişi İmar Barışına Başvurdu
9 Milyona Yakın Kişi İmar Barışına Başvurdu

9 Milyona Yakın Kişi İmar Barışına Başvurdu

Kamuoyunda imar barışı olarak bilinen düzenlemeye 8 milyon 900 bin kişinin başvurduğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklandı.

A+A-

7,5 Milyar Gelir Elde Edildi
Hükümet tarafından çıkarılan düzenleme ile kaçak yapıların kayıt altına alınması için fırsat tanınmıştı. Bu bağlamda belirlenen tarihten önce yapılmış tüm kaçak yapıların sahiplerine başvuru imkanı tanındı. Sadece sit alanı olarak belirlenen yerler kapsam dışında tutuldu. Böylelikle vatandaşların da kaçak yapıları yıkmak yerine kayıt altına almaları için fırsat doğmuş oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum düzenlemenin duyurulmasından bugüne kadar 8 milyon 900 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu ve sürece dâhil edildiklerini ifade etti. Bakan Kurum, bu düzenleme ile elde edilen gelir miktarının da 7 buçuk milyara ulaştığını belirtti. Düzenlemeden istifade etmek isteyen vatandaşlar E-Devlet üzerinden başvurularını yaptılar. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalar ile her bir kaçak yapı için belirlenen miktar kadar para yatırılması devlet tarafından istendi.

Bu ücreti yatırmayanlar ise kapsam dışında tutuldu. Sadece müstakil binalar için değil aynı zamanda binalar için de bu yöntem uygulandı. Binanın tamamı için tek bir rakam çıkarıldı ve bu ev sahipleri arasında paylaşıldı. Ayrıca belirlenen tarihten sonra inşa edilen binalar da uydu fotoğrafları ile tespit edildi. Bu yapıların düzenlemeden faydalanmasına izin verilmedi ve yıkıldılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.