1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 900 TL İş Arama ve Ödeme Alma Şartları Açıklandı
900 TL İş Arama ve Ödeme Alma Şartları Açıklandı

900 TL İş Arama ve Ödeme Alma Şartları Açıklandı

900 TL iş arama ve ödeme alma şartları neler olacağı açıklandı. İstihdam yardımı desteği nasıl alınır? İstihdam yardımıyla işsizler ne kadar para alıyor? İşte İş arayana 900 lira destek ve istihdam desteğinin başvuru şartları neler açıklandı.

A+A-

900 TL iş arama ve ödeme alma şartları açıklandı. İstihdam seferberliği devam ederken yardım desteği nasıl alınacağı açıklandı. iş arayan kişiler bu yardımdan nasıl faydalanacağı açıklandı. İşsizlere iş arayanlara müjdeli haberler geliyor. İstihdam seferberliği Başkan Erdoğan tarafından başlatıldı. Bu bağlamda 2,5 milyon kişinin iş sahibi olması planlanıyor. Yılın ilk 7 ayında 900 bin ilave istihdam sağlandı.

Sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların istihdama katılması da, çeşitli desteklerle teşvik ediliyor. Ülkemizde sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların istihdama katılması çeşitli desteklerle teşvik ediliyor. Bu kapsamda verilen 'istihdam yardımı', iş arama ve bulma desteklerini içeriyor.

Bu kapsamda verilen 'istihdam yardımı', iş arama ve bulma desteklerini içeriyor. Sosyal yardım alan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru/kabul aşamasında gereken sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderleri için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 120 lira arası yardım alabiliyor. Bu şekilde iş arayan ve iş görüşmesine giden kişilerin karşılaştıkları masraflar karşılanmış oluyor.

Ayrıca, sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, 1 yılda bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 1/3'ü kadar nakdi yardım veriliyor. Bu yıl için bu tutar 788 lira. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. İşe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik veriliyor. Bu yardımlara başvuracaklar İş Kurumu üzerinden kayıtlı iş arayan olması gerekiyor. İş arama kaydını oluşturan kişi İş Kurumuna başvuru yaparak bu yardımdan faydalanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum