1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ABD'ye Rağmen Çelik İhracatında Hedef 11 Ayda Yakalandı
ABD'ye Rağmen Çelik İhracatında Hedef 11 Ayda Yakalandı

ABD'ye Rağmen Çelik İhracatında Hedef 11 Ayda Yakalandı

ABD'nin uyguladığı ek vergilere rağmen Türk çelik üreticileri hedeflerine 11 ayda ulaşmayı başardı.

A+A-

Gelir de Arttı
Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında çelik ihracatında hem parça hem de gelir olarak artış yaşandı. İlk 11 ayda 19,3 milyon ton çelik ihracatı yapılırken 14,1 milyar dolar gelir elde edildi. Bu ise 2018 yılı hedeflerinin gerçekleşmesi anlamına geliyor. Ayrıca geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre kıyaslandığında %60 oranında ihracat artışı yaşandığı da görülüyor. Buna göre Aralık ayında da yüksek bir performans elde edilirse sektör 2018 yılını başarılı bir şekilde kapatmış olacak.

Türkiye hali hazırdaki rakamlarla birlikte Avrupa'nın en çok çelik ihracatı yapan üçüncü ülkesi konumuna geldi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, çelik ihracatının geleceği ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Aslan, Türkiye’nin bu sektördeki payını ve gücünü devam ettireceğini belirtti. 2019 yılı için de benzer bir hedef gerçekleştireceklerini belirtti. 

ABD'nin çelik ihracatına uyguladığı ek vergiler ülkemiz ekonomisini etkilese de büyük bir yankı uyandırmadı. Zira pek çok pazara ulaşma imkanı bulunan Türkiye bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmeye devam ediyor. Bu sayede sadece ABD'ye bağlı bir ticaret politikası geliştirilmiyor. Özellikle Asya pazarına önem veren Türkiye, Çin ile anlaşmalar yaparak ticaret hacmini geliştirmeyi de hedefliyor. ABD ile Çin arasındaki bu gerilim yeni pazarların oluşmasını sağlıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.