Açık Lise Mezunları Bekçi Olabilir! Bekçi Olma Şartları

Açık Lise Mezunları Bekçi Olabilir! Bekçi Olma Şartları

Açık liseden mezun olanlar bekçilik için aranan en az lise mezunu olma şartını sağladığı için bekçi olmalarında bir sakınca yoktur.

Açık Lise Mezuniyeti
Çeşitli nedenlerle örgün olarak lise eğitimine devam edemeyenler açık lisede eğitim almaktadır. Engelliler, çalışmak zorunda olanlar ya da sonradan lise eğitimine devam etmek isteyenler gibi kesimler için açık lisede okumak büyük bir şanstır. Bu liselerde okula gitmeye gerek olmadan, sadece sınavlara girip başarılı olarak mezun olmak mümkündür. 

Açık liseler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren eğitim kurumudur. Örgün eğitim veren liselere denk bir pozisyona sahiptir. Bu yüzden açık liselerden mezun olan herkes, lise mezunu olma şartını sağlamaktadır. Açık öğretim liseleri mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim imam hatip lisesi olarak 3'e ayrılmaktadır. Herhangi birinden mezun olmak, lise mezunu olma şartını sağlamaktadır. Ancak meslek lisesi mezunu olmak gibi özel bir şart aranması halinde lise türü önem arz edecektir. genellikle sanayi ya da endüstri bölgelerinde çalışmak isteyenler için bu tür spesifik bir şart aranabilir. 

Kurumsal bir alıma başvuru yaparken, lise KPSS sınavına girerken, üniversiteye girerken, işe başvururken gibi durumlarda aranan lise mezunu olma şartları sağlanmıştır. Sahip oldukları lise diploması ile tüm bunlara başvuru yapabilirler.

Bekçi Olma Şartları
Bekçi alımları ilanlarında aranan şartlar arasında lise mezunu olma şartları aranmaktadır. Bekçi olmak isteyen ancak açık öğretim lisesi mezunu olan kişilerin aklında soru işaretleri olabiliyor. İşte yukarıda saydığımız başvurular arasında bekçilik sınavına başvuru da yer almaktadır.

Açık lise mezunları bekçi alımları için başvuru yapabilecektir. Açık lisenin türünün imam hatip, düz lise ya da meslek lisesi olması fark etmeyecektir. Lise diplomasına sahip olmak yeterlidir. 

Aynı zamanda bekçilik aranan diğer şartların da sağlanması gerekir. Şartların sağlandığına dair belgeler saha sonra teslim edilecektir. Bu sırada lise diploması da istenecektir. 

Bekçilik şartlarını sağlayanlar öncelikle yazılı sınava girerler. Başarılı olanlar sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik sınavına girer. Sonrasında mülakat ve güvenlik soruşturması sonrası başarılı olanlar alınacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum