1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Açık Öğretim Fakültesindeki Öğrencilerin Sayısı Örgün Eğitimi Geçti
Açık Öğretim Fakültesindeki Öğrencilerin Sayısı Örgün Eğitimi Geçti

Açık Öğretim Fakültesindeki Öğrencilerin Sayısı Örgün Eğitimi Geçti

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, açık öğretime olan yoğun talepten ötürü örgün eğitimde kalitenin arttırılmasını istedi.

A+A-

Yükseköğretime Daha Çok Bütçe Ayrılmalıdır
Yüz yüze eğitim görme fırsatı olmayan öğrenciler için açık öğretim oldukça büyük bir fırsattır. Uzaktan eğitim ile her öğrenci eğitim hakkından faydalanabilmektedir. Ancak açık öğretime olan talep, olması gerekenden çok daha fazladır. 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, açık öğretimde öğrenim gören öğrenci sayısının yüz yüze eğitim gören öğrenci sayısını geçtiğini açıkladı. Hatta açık öğretim öğrenci sayısı ülkemizdeki tüm lisans ve ön lisans öğrenci sayısından dahi fazladır. İşte bu artış örgün eğitim veren fakültelerdeki kaliteyi göstermektedir. Öğrenciler örgün eğitimdense açık öğretimde okumayı yeğlemektedir. Açık öğretimde olan talebi azaltmaya yönelik tedbirler de sonuçsuz kalmıştır. Bu yüzden açık öğretimdeki öğrenci sayısını azaltmak yerine, örgün eğitimdeki öğrenci sayısını arttırmak gerekir. Bunun için de öğrenciler özendirilmelidir.

Yükseköğretim kurumlarına ayrılan bütçe geçen yıllara nazaran azalış kaydetmiştir. Halbuki yükseköğretim harcamaları artmaktadır. Hal böyle olunca üniversiteler eğitime yeni yatırımlar yapamamaktadır. Tam tersine üniversiteler nitelikli bir eğitim sunmak için yatırım yapmalı, bunun için de bütçe sağlanmalıdır. Bu sebeplerden ötürü yükseköğretim kurumlarının bütçeleri arttırılmalıdır. Öğrenciler açık öğretimle yetinmek yerine örgün eğitime devam etmelidir. Hayata geçirilen yükseköğretim programları ile öğrencilere istihdam da sağlanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.