Açıklanan Corona Virüs Rakamları Korkutuyor

Açıklanan Corona Virüs Rakamları Korkutuyor

Ülke olarak çok hızlı rehavete kapılmamızın bedelini bir türlü düşmeyen ve son günlerde tekrar artışa geçen corona virüs vakaları ile yaşıyoruz.

Türkiye ne yazık ki corona virüs konusunda oldukça riskli bir döneme giriyor. Yaklaşık 30 gündür vaka sayıları 900’ün altına düşmez iken son iki günde önce 942’ye dün açıklanan en son verilere göre ise 967’ye çıktığı görülüyor. Yaşanan bu artışın en önemli nedeni olarak ise vatandaşlarımızın sanki virüsü tamamen yenmişizcesine rahat hareket etmeleri olarak gösteriliyor. Yaklaşık 1 ay boyunca çok düşük seviyede inen vaka sayısı 2 günde büyük artış göstererek riskin ne denli büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Tekrar Bin Vaka Sayısı Görülebilir

Bilim Kurulu üyeleri son 2 günde yaşanan artış ile birlikte vaka sayısının tekrar binin üzerine çıkma ihtimalinin oldukça kuvvetli hale geldiğini ifade ediyor. Ayrıca vatandaşlarımızın sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uymamakta ısrar etmesi halinde vaka sayısında çok daha büyük artışlar yaşanabileceğini ön görüyorlar. Rakamlarda ki artışın ağır hasta sayısında da yaşandığı görülüyor. 29 Temmuz tarihinde 542 olan ağır hasta sayısının 30 Temmuz tarihinde 561’e çıktığı görülüyor. Ayrıca 30 Temmuz rakamlarında dikkat çeken diğer bir husus ise iyileşen sayısı ile testi pozitif çıkan kişi sayısının uzun bir aradan sonra birbirine oldukça yaklaşması olarak gösteriliyor.

Bayramda Vaka Sayısının Oldukça Artmasından Endişe Duyuluyor

Bilim kurulu üyelerinin en büyük endişesi ise vaka sayılarının oldukça fazla olduğu büyük şehirlerden bayram dolayısıyla yurdun her tarafında yolculukların başlaması olarak gösteriliyor. Böyle bir durumda eğer gerekli sosyal mesafe ve maske takma önlemlerinin alınmaması durumunda bu bayramın ülke genelinde büyük bir artışı tetikleyebileceği ifade ediliyor. Dünya genelinde özellikle virüsü kontrol altına alan İspanya ve Fransa gibi ülkelerde tekrar 2 binli rakamların görülmesi ile birlikte Türkiye içinde son derece riskli bir döneme girildiği vurgulanıyor. Eğer kötü senaryo gerçekleşirse Kurban Bayramı sonrasında ki 10 gün içinde vaka sayılarının 2 binli rakamlara ulaşabileceği iddia ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.