Adalet Bakanlığı 372 Noter Katibi ve 186 Noter Alacak

Adalet Bakanlığı 372 Noter Katibi ve 186 Noter Alacak

Adalet Bakanlığı 186 adet yeni noterlik kurdu. Kurulan noterliklere 372 noter katibi ve 186 noter alımı yapılacak. Şehirlere göre noter kaç ilave edildiği Bakanlık tablo halinde sundu.

372 noter katibi ve 186 noter alımı yapılacak. Adalet Bakanlığı tarafından 186 yeni noter ihdası yapıldı. Her notere 2 noter katibi ve 1 noter olmak üzere personel ihtiyacı oluştu. Aşağıda tablo şeklinde sunuldu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün imzasıyla 186 yeni noterlik ihdas edildi. Kurulan yeni noterliklerden 122'si birinci sınıf noterlikten oluşuyor.

Adalet Bakanlığı nüfus, iş yoğunluğu ve ticari hayatın artış gösterdiği yerlerde oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda 186 yeni noterlik ihdas etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzasıyla kurulan yeni noterliklerin 122'si birinci sınıf, 40'ı ikinci sınıf ve 24'ü ise üçüncü sınıf noterliklerden oluşuyor.

Adalet Bakanlığı, 2019 yılında yaptığı ihdas çalışmalarında ise 27 adet birinci sınıf, 78 adet ikinci sınıf ve 25 adet üçüncü sınıf olmak üzere toplamda 130 noterlik kurarak ülke genelinde noterlik sayısını 2 bin 61'e ulaştırmıştı. Yapılan son ihdas çalışması ile ülke genelinde 2002 yılında bin 231 olan noterlik sayısı bin 16 artarak 2 bin 247'ye ulaşmış oldu. Bu rakamlar yüzde 83'lük bir artış anlamına geliyor.

En fazla yeni noterlik İstanbul'da ihdas edildi:

Adalet Bakanlığı, en fazla yeni noterliği 44 noterlikle İstanbul'da ihdas etti. İstanbul'u 14 yeni noterlikle Ankara takip ediyor. Antalya'ya 10, İzmir'e 9, Bursa'ya da 8 yeni noterlik kurulacak. Ayrıca Adalet Bakanlığı son ihdas çalışması ile noterlik bulunmayan Altınova, Belen, Çiftlikköy, Çilimli, Hacılar, Kaynaşlı, Kemalpaşa (Artvin), Toprakkale, Yahşihan ilçelerinde noterlik kurulmasına karar verdi. Böylece yeni kurulan noterliklerle vatandaşın kendisine en yakın yerde, beklemeden hızlı bir şekilde noterlik işlemlerini gerçekleştirmesi sağlanmış olacak.

Noterler açılmaya başlandığı zaman Adalet Bakanlığı noter alımı ilanları yayınlayacak. İŞKUR üzerinden ise noter katibi alımı yayınlanacak.

Yayınlanan ilanları anlık olarak cebinde olsun istiyorsan TAKİP ET veya Facebook sayfamızdan takipte kalabilirsiniz.

adalet-bakanligi-yeni-noter-tablosu.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.