1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Adalet Bakanlığı CTE İKM Gardiyan Alımı Süreci! 10 Bin Kişi Alınacak
Adalet Bakanlığı CTE İKM Gardiyan Alımı Süreci! 10 Bin Kişi Alınacak

Adalet Bakanlığı CTE İKM Gardiyan Alımı Süreci! 10 Bin Kişi Alınacak

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Zabıt Katibi ve İKM Gardiyan alımları bekleniyor. Alım yapılırken hangi şartlarda ve gardiyan nasıl olurum sorusunun yanıtını veriyoruz. 10 bin kişi alınacak. Adalet Bakanlığı İlanlarının yayınlanmasını adaylar meraklı

A+A-

Adalet Bakanlığı Bakan Gül’ün 10 bin kişi alınacak açıklamasının ardından adaylar zabıt katibi ve gardiyan (infaz koruma memuru) nasıl olunur araştırmaya başladı. Şartları tutan adaylar ise ilan kılavuzunun yayınlanmasını bekliyor.

Gardiyanlar, Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yaparlar mesleğe adım atabilmek için KPSS şartıyla beraber boy-kilo ve yaş şartını da sağlamaları gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarının şartları ilandan ilana değişmekle birlikte her ilan için geçerli birtakım genel şartlardan bahsedilebilir. Söz konusu genel şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak.

En az lise diplomasına sahip olmak.

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm'den uzun olmak.

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak.

KPSS'den en az 70 puan almış olmak.

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.

30 yaşını aşmamış olmak.

Gardiyan olmak için belirli dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarına başvuru yapılması gerekir. Adaylar başvuru yapabilmek için her alım ilanına özel şartları taşımaları gerekiyor. KPSS ile birlikte boy-kilo ve yaş gibi genel şartların yanı sıra ilanların her birinin farklı şartları olabiliyor. Bunun için başvuru yapılacak ilanın kılavuzunu incelemek ve ilanda belirtilmiş olan şartları sağladığından emin olduktan sonra başvuru yapılması en doğrusu.

Başvurusu uygun görülen adaylar önce yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu aşamada başarı gösteren adayların sözlü mülakata girmesi ve bu aşamada da diğer adayların önüne çıkmasını sağlayacak düzeyde kanaat notu alması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
18 Yorum