Adalet Bakanlığı Noter Alımı 2 Şehir İçin Yayınladı

Adalet Bakanlığı Noter Alımı 2 Şehir İçin Yayınladı

Adalet Bakanlığı tarafından noter alımı 2 şehre yapılacağı yayınlandı. Bu kapsamda başvuru yapabilecekler için şartlar ve başvuru şekilleri haberde verildi. Hangi maddelere göre başvuru yapılacak?

Resmi Gazete ’de Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan 2 şehirde noter alımı yapılacağı ilan edildi. Adaylar başvurularını ne şekilde yapacağı ve hangi kanun maddesi kapsamında bu alımların gerçekleştirilesi verildi.

Adalet Bakanlığından: İstanbul Noterlik 2019 yılı gayri safi geliri 918.761,18 TL olan İstanbul Yirmi altıncı Noterliği 05.04.2020 tarihinde yaş tahdidi nedeniyle kadro açılacaktır. 1512 sayılı Noterlik Kanununun 22 ve müteakip maddeleri gereğince Birinci Sınıf Noterlerden bu noterliğe atanmaya istekli olanların ilan tarihinden itibaren bir ay içinde başvuru yapılması isteniyor.

Adalet Bakanlığından: Osmaniye Münhal Noterlik 2019 yılı gayri safi geliri 417.810,01 TL olan Düziçi Birinci Noterliği 01.04.2020 tarihinde yaş tahdidi nedeniyle kadro açılacaktır.

1512 sayılı Noterlik Kanununun 22 ve müteakip maddeleri gereğince Birinci Sınıf, İkinci Sınıf, Üçüncü Sınıf Noterlerden Ve Noterlik Belgesi Sahiplerinden bu noterliğe atanmaya istekli olanların ilan tarihinden itibaren bir ay içinde Bakanlık UYAP adresinde yer alan başvuru ekranından güvenli elektronik imza, e-devlet şifresi veya mobil imza ile başvurmaları gerekmektedir.

Atamalar, başvuru ve vazgeçme taleplerinin elektronik ortamda alınarak sisteme işlenmesi sonucu elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden fiziken yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Elektronik ortamda başvuru için başvuru kılavuzlarına, www.higm.adalet.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir. Başvurularda UYAP kayıtları esas alınacaktır. Başvuruda bulunan ve belge numarası 9000’in altında olan belge sahiplerinin başvurularına 1512 sayılı Noterlik Kanununun 23 üncü maddesi gereğince sağlık raporu, mal bildirimi, kayıtlı olunan barodan ve/veya çalışılan kurumdan hakkında soruşturma ya da disiplin cezası olup olmadığına ilişkin belge ve Noterlik Kanununun 7 nci maddesinin 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 inci bentlerindeki yasakların kendisinde bulunmadığına dair beyannameyi elektronik ortamda eklemeleri gerekmektedir.

Eksik belgelerini ilan tarihinden itibaren bir ay içinde tamamlamayan kişilerin istemi dikkate alınmayacaktır. Aynı Kanunun değişik 30 uncu maddesi uyarınca, atanma emrinin tebellüğünden sonra vazgeçme halinde noterlik belgesi sahipleri de noterler gibi istifa etmiş sayılacaktır. Keyfiyet Noterlik Kanununun 22 nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca ilan olunur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.