1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?
Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir?

Zabıt Katibi nasıl olunur? Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak kamu hizmeti veren meslek gruplarından olan Zabıt Katibi görev alanları nelerdir? Adayların bu unvanda görev alabilmesi için kriter olarak belirlenen Zabıt Katibi başvuru şartları nelerdir? Tüm s

A+A-

Zabıt Katibi, bir kamu personeli meslek grubu olarak Adalet Bakanlığı’na bağlı bir şekilde kamu hizmeti veren bir mesleğin unvanıdır. Her yıl binlerce aday tarafından başvuru için beklenen Zabıt Katibi başvuru şartları nelerdir? Zabıt Katipleri hangi görevlerde bulunurlar?

Zabıt Katiplerinin bulundukları görev genel olarak; adli ve sicil konuları kapsayan ve bu konuların her aşamasının devlet nezdinde vakanın kaydının tutulması gerektiğine karar verilen görevler olarak tanımlanabilir.

Zabıt Katibi Görev Birimleri Nelerdir?

Katiplerin iştigal ettikleri iş ise bir nevi yazmanlıktır ve bu yazmanlık görevinde kayda geçirilen her şey zaptı tutan zabıt katibinin sorumluluğundadır.

Yoğun olarak Adalet Bakanlığı ve Cezaevlerinde görev yapan Zabıt Katiplerinin görev alanları ise farklı birimlerde olmaktadır. Bu birimler İnfaz Kalemi, Saymanlık, Ambar, Mutemet, Mektup Okuma gibi birimlerdir.

Adalet Bakanlığı Memur Alımı kategorisi içerisinde en fazla tercih edilen meslek gruplarından bir tanesi olan Zabıt Katipliği için başvuru yapmak isteyen adaylar için öncelikle, bir kamu personel alımı olan bu unvan için devlet ve bakanlık tarafından personel istihdam ilanı yayımlanması gerekmektedir.

Bu ilanlar yayımlandıktan sonra gerekli şartlar sağlanır ve aday Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi memur alımı için başvurusunu yapar. Peki Zabıt Katibi Başvuru Şartları nelerdir?

11298.jpg İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları

Zabıt Katibi Başvuru Şartları

Her yıl binlerce adayın görev almayı beklediği Zabıt Katibi olabilmek için belirlenen genel başvuru şartları şu şekildedir:

1.  Adayların KPSS sınavından asgari 70 puan alması gerekmektedir.

2. Her devlet memuru alımı sürecinde olduğu gibi Zabıt Katipliği alımında da adayların657 sayılı kanunda belirtilen kriterlere uygun olması zorunludur.

3. Her adayın cinsiyet fark etmeksizin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

4. 35 yaşını aşmış olan adayların başvuru hakkı bulunmamaktadır.

5. Zabıt Katipliği mesleği için en belirleyici kriterlerden bir tanesi klavye sınavıdır. Adaylar 3 dakikada en az 90 kelime yazabiliyor olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak katip olarak hizmet verilen meslek gruplarından bir tanesi olan Zabıt Katibi genel başvuru şartları bu şekilde olup; başvuru yapmak isteyen adayların yayımlanacak olan güncel ilanları takip etmesi gerekmektedir. Bakanlıklar tarafından yayımlanan her kamu personel alımı ilanı İş İlanları Kariyer sitesinden güncel olarak takip edilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum