1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Aday Memur Eş Durumu Tayini İsteyebilir mi?
Aday Memur Eş Durumu Tayini İsteyebilir mi?

Aday Memur Eş Durumu Tayini İsteyebilir mi?

Aday memurların asaleti tasdik edilene kadar aile bütünlüğü mazeretinden ötürü tayin isteyebilir mi? Memur asaletini almadan işlem yapabilir mi?

A+A-

Aday Memurun Tayin Hakkı

Memurlar eşinin başka ilde çalışması nedeniyle eş durumu tayini isteyebilmektedir. Ancak bu mazeret tayini belirli şartlara bağlıdır. Aile birliğinin sağlanması için ilk olarak aynı kurum içinde ya da kurumlar arası yer değiştirme seçeneği memura sunulmuştur. Eğer eş durumu tayini imkanı yoksa aylıksız izne ayrılma hakkı verilmiştir.

Bu gibi tayin haklarının kullanılabilmesi için DMK ile eşlerden her ikisinin de memur olması şartı aranmıştır. Eşi memur olmayanlar, özel sektörde çalışanlar bu imkandan yararlanamayacaktır. Daha sonra yönetmelikte yapılan değişiklikle eşlerden her ikisinin memur olma şartı esnetilmiştir.

Memur olmayan eş için eş durumu tayini için belirli şartların sağlanması gerekir. Diğer eşin son 2 yıl içinde en az 360 gün prim ödemiş olması gerekir. İşte bu şart sağlanıyorsa diğer eş mazeret tayini isteyebilecektir. Ancak memur olan eşin de bazı şartları sağlaması gerekir.

Ancak aday memurlar ile TSK bünyesindeki memurlar bu haktan yararlanamayacaktır. Aday memurlar asaleti tasdik edilene kadar aile birliğinden ötürü mazeret tayini istemeyecektir.

Henüz asaletini almamış olan aday eş durumu tayininden yararlanamayacaktır. Öncelikle adaylığının kaldırılması gerekir. Sonrasında mazeret tayini şartlarının sağlanması ile eş durumu mazereti isteyebilecektir. Hem kamuda hem de özel sektörde çalışan eş için mazeret tayini istemek mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.