1. HABERLER

  2. HABER

  3. Aday Memurken Yıllık İzin Kullanılabilir Mi
Aday Memurken Yıllık İzin Kullanılabilir Mi

Aday Memurken Yıllık İzin Kullanılabilir Mi

Aday memurluk sırasında yıllık izin kullanma konusu memurun daha önce kamu görevinde çalışıp çalışmamasına göre belirlenmektedir.

A+A-

1 Yıllık Süre
Kamu kurumlarında 1 yıl boyunca çalışan kimseler yıllık izin hakkına sahip olmaktadır. 10 yıla kadar çalışma süresi bulunan memurlar yıllık 20 gün izin kullanabilmektedir. Daha fazla çalışma süresi bulunanlar ise 30 gün boyunca izin kullanabilmektedir. 

Aday memurlara gelince eğer daha önce hiçbir kamu görevinde çalışmamışlar ise göreve başladıkları tarihten itibaren 1 yıl geçtikten sonra yıllık izin hakkına sahip olacaklardır. Gelecek yılın ilk günü itibariyle de yeni yıla ait yıllık izin hakkı tanınacaktır. Örneğin Aralık ayının son gününde göreve başlayan bir kişi gelecek yıl Aralık ayında 20 günlük izin hakkı elde edecek ve bir sonraki yılın ilk günü olan 1 Ocak tarihinde de yeni yıla ait 20 günlük yıllık izne sahip olacaktır. Böylelikle toplamda 40 günlük yıllık izin hakkına kavuşacaktır. 

Eğer aday memurun daha önceden kamu kurumunda 1 yılı geçen çalışması mevcutsa ve bu çalışmalarının üzerinden 2 yıl geçmediyse yıllık iznini adaylık zamanında da kullanabilir. Dolayısıyla aday memurluğun yıllık izinle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır. Burada dikkate alınan kamuda çalışma süresidir. Bir yılı doldurduktan sonra elde edilen izinlerin yanmaması için gereken süre aşılmadıktan sonra hak kazanılan izinler adaylık sürecinde de kullanılabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.