1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adaylık Süresi Kademe İlerlemesinden Sayılır mı?
Adaylık Süresi Kademe İlerlemesinden Sayılır mı?

Adaylık Süresi Kademe İlerlemesinden Sayılır mı?

Memurlar 2 yıl için 1 kademe ilerlemesi alırlar. Adaylık süresi bu sürelere dahil edilecek midir?

A+A-

MEB Görüş Yazısı Verdi
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından MEB’e adaylıkla ilgili soru soruldu. 2 yılda 1 kademe ilerlemesi süresine adalıkta geçen sürelerin dahil olup olmadığı hususunda görüş istendi. 657 sayılı DMK’nın ilgili maddesine göre mecburi olarak sürekli görevlere atananlar, buralarda fiilen çalıştıkları her 2 yıl için bir kademe ilerlemesine sahip olurlar. Kalkınmada birinci derecede öncelikli yerlerde çalışan memurlar için bu düzenleme mevcuttur. Bu 2 yılın hesabında yıllık izinde geçen süreler de dahil edilecektir. 

Asaleti Tasdik Şartı
Zorunlu çalışma yükümlüsü olarak kalkınmada birinci derece öncelikli yörelere atanan öğretmenler de DMK’ya tabidir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile bu durum hakkında özel düzenleme yapılmıştır. Madde 46 gereği öğretmenlerin de zorunlu çalışma yükümlüsü olduğu hatırlatılmıştır. Bu yüzden aday olarak atananlar asaletlerini tasdik ederse, adaylıkta başarı ile geçen süreler de kademe ilerlemesine sayılacaktır.

Asaletini alan öğretmenlerin 2 yıllık adaylık süresi için 1 kademe ilerlemesi verilecektir. MEB yasal dayanağını da hatırlatarak soruyu bu şekilde yanıtlamıştır. 

MEB’in görüş yazısı göstermiştir ki; aday memur asaletini tasdik ederse adaylıkta geçen süreler kademe ilerlemesi için sayılacaktır. Böylece 2 yıl için 1 kademe ilerlemesi alınabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Haberler