Adım Adım 26.Dönem POMEM Mülakat Aşamaları

Adım Adım 26.Dönem POMEM Mülakat Aşamaları

7 bin polis memuru alımında mülakat tarihleri belli oldu ve adayların mülakat yerleriyle yeni parkur açıklanmıştı. Dün itibariyle başlayan POMEM mülakatları 10 Aralık tarihine kadar devam edecek. Sonrasında da 7 bin adaya polis memurluğu yolu açılacak.

26. Dönem POMEM mülakatlarını bekleyen adaylar heyecanla kendisine erilen tarihin gelmesini bekliyor. Kimi polis memuru adayları sürece daha iyi katılmak için parkur hazırlıkları yapmaktadır. Bir yandan da mülakat aşamaları önem arz etmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da bulunmaktadır.

Ön sağlık testinde dikkat edilmesi gerekenler

Fiziki yeterlilik sınavını geçen polis adayları mülakat aşamalarına çağrılacak. Ön sağlık muayenesinde önemli noktalardan birisi kimin polis olup kimin olamayacağıdır. Kelliği bulunanlar, 5 metre uzaktan bakılınca yüzünde tarif edilebilir bir izi bulunanlar, yarık damak ve dudak olanlar, kekemelik, kulakta eşkal belirleyici şekil bozukluğu olanlar elenecek.

Eleme kriterleri bununla da sınırlı kalmamaktadır. kollar ve bacaklardaki uzunluk açısından orantısızlık, kolda iz, tırnak yeme hastalığı, vücutta 5 metre uzaktan belirgin olan izler, vücudunda piercing tarzı metaller bulunduranlar, dövme bulundurma, kronik hastalığı ve el titremesi elemeye sebep olacaktır.

POMEM  ön sağlık testi aşamasında özellikle boy ve kilo ile renk körlüğü testini olumsuz tamamlayanlar kesinlikle elenecektir. Ön sağlık testinden sonraki aşama ise parkur ve mülakat aşamasıdır.

Yeni parkur nasıl olacak

Sağlık testini geçen adaylar, başlangıç çizgisi ile son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki spor parkurunda ter dökecek.

Parkurdan başarılı sonuç almak için erkek ve kadın için ayrı süre belirtilmiştir. Erkek adayların en az 48 saniyede, kadın adayların ise en az 50 saniyede parkuru bitirmeleri gerekiyor. Parkuru 40 saniyenin altında bitiren erkek adaylara ve 42 saniyenin altında bitiren kadın adaylara 100 tam puan verilecek.

Mülakat aşaması

Parkuru yeterli puanla geçen adaylar mülakata tabi tutulacak. Mülakat komisyonun karşısına çıkacak geleceğin polisleri, soruların bulunduğu kartlardan bir tanesini seçecek. Konu hakkında adaydan yorumlar alması sağlanacak.

Bu yöntemle birlikte adayın özgüveni, bir konu algılama ve ifade edebilme yeteneği, konu hakkında bilgi düzeyi değerlendirilecek. Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak. Mülakata girecek adayların başarılı sayılması için 100 üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum