Af mı geliyor? Cumhurbaşkanı'ndan af talimatı

Af mı geliyor? Cumhurbaşkanı'ndan af talimatı

Af kanunuyla ilgili çalışmalar uzun süredir gerek meclis gündeminde muhalefeti gerekse bizzat cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündemini meşgul eden önemli bir konudur. Bu konu gündemde tazeliğini korurken af kanunuyla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Cumhurbaşkanı ve diğer parti liderleri af kanunuyla ilgili hemen hemen her görüşme ve konuşmalarında bahsini geçirmektedir. Af kanunuyla ilgili süreç bu şekilde işlerken vatandaş da afla ilgili çalışmanın ne durumda olduğunu merak etmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de açıklanan ve yürürlüğe konulan yargı paketinden sonra gözler afla ilgili çıkabilecek olası kanunlara çevrildi.Cumhurbaşkanı Erdoğan ise katıldığı her programda afla ilgili sorularında ne veto etmekte ne de bu konuya sıcak bakmaktadır. 

Kulislerden gelen bilgilerden bir tanesi de Erdoğan'ın konuyla ilgili "Kısa sürede çalışmaları bitirin." açıklamasıdır. Bu açıklamanın ardından ne olup biteceği bilinmez ama birçok uzman 2020 yılının başında af düzenlemesiyle ilgili meclise yeni bir gelişmenin gelebileceğinin işaretini verdi.

Ak Parti KYK toplantısında affı da gündeme aldı. Abdülhamit Gül afla ilgili sunum MYK'da sunum yaptı. Yapılan sunumda cezaevlerinde bulunan 288 bin hükümlüden yüzde 91'inin 10 tür suçtan içeride bulunduğu ve 10 suçtan 6'sı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kesin talimat verdiği belirtildi.

Abdülhamit Gül'ün sunumunda bu suçlarda indirim olmamasını Erdoğan'ın bizzat istediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı tarafından indirime karşı çıktığı suçlar, terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak paylaşıldı.

Gündemde tazeliğini koruyan af yasasıyla ilgili çalışmalarda basına demeç verildi. Ev hapsi gibi uygulamaların af kanundan yararlanacak vatandaşlara getirebileceği paylaşıldı. Yapılacak çalışma meclise geldiğinde netlik kazanacak ancak mahkumlardan basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilmesi gündeme geldi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum