1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Aile Bakanlığı 2183 Devlet Memuru Alımı Tercihleri Alınıyor
Aile Bakanlığı 2183 Devlet Memuru Alımı Tercihleri Alınıyor

Aile Bakanlığı 2183 Devlet Memuru Alımı Tercihleri Alınıyor

Aile Bakanlığı tarafından yapılacak olan 2 bin 183 devlet memuru alımı tercihleri 10 Ekim 2019 tarihinde alınmaya başlandı. Tercih yapacak adaylar ilkokul, lise, önlisans veya lisans mezunu kontenjanlarına göre yapması gerekmektedir.

A+A-

Aile Bakanlığı Tercihleri Başladı:

Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından daha önce 2 bin 183 devlet memuru ataması yapılacağı açıklanmıştı. Yapılacak olan alımlarda 978 ortaöğretim mezunu, 140 ön lisans mezunu, 133 lisans mezunu ve 932 ilköğretim mezunu memur alımı yapılacaktır. Toplamda 2 bin 183 kadroya yerleştirme yapılacaktır.

Yapılacak olan alımlar için tercihler 10 Ekim 2019 tarihinde alınmaya başlandı. Tercihler 21 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecektir. Tercihler elektronik ortamda yapılacağı için son gün saat 23.59’a kadar devam edecektir.

Tercih Kılavuzu Yayımlandı

Tercih yapacak olan adaylar için tercih kılavuzu yayımlanacaktır. Kılavuzu inceleyen adaylar tercihlerini şekillendirecektir. Tercihler 10 Ekim 2019 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden duyuruldu. Adaylar tercihlerini oluşturduktan sonra ise yerleştirme işlemlerine geçilecektir.

Atamalar Kura İle Olacak

Kamuya yapılan alımlarda mülakat ile alım yapılıyor olması çokça eleştiri alıyordu. Çünkü liyakate uygun olmayan atamalar yapılıyordu. İşte buna son vermek amacıyla son dönemlerde kamu alımları için kura yolu tercih edilmektedir. Noter huzurunda çekilecek olan kura ile atanmaya hak kazanan adaylar belirli olacaktır.

Kura yönteminin seçilmesinin sebeplerinden biri de atanacak olan adaylardan KPSS gibi puan şartı aranmamasıdır. Bu nedenle adaylar arasında öncelik ve sonralık durumu olmayacaktır. Eşit durumdaki adaylar arasından hakkaniyetle seçim yapmanın yolu ise kura yöntemidir. Atanmaya hak kazanan adayların olduğu havuzdan yapılacak kura eğitim düzeyleri bazında yapılacaktır. Tüm kuralar çekildikten sonra ise toplamda 2 bin 183 memur alımı yapılmış olacaktır.

Devlet Korumasındaki Çocuklara İş İmkanı

Aile Bakanı tarafından devlet korumasındaki çocukların kamuda istihdam edileceği açıklanmıştı. Çeşitli sebeplerden ötürü devlet yurtlarına yerleşen çocukların topluma kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri de kamuda istihdam imkanıdır. Bu tür pozitif ayrıcalıklarla gençler iş hayatına kazandırılacaktır. Devlet yurtlarında yetişen ve kamuda istihdam hakkı kazanan gençlerin ataması kura yoluyla yapılacaktır.

Aile Bakanlığı kılavuzlarına ulaşmak için tıklayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum