1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aile Hekimliği Çalışanları İçin İzin Düzenlemesi Meclis’e Geldi
Aile Hekimliği Çalışanları İçin İzin Düzenlemesi Meclis’e Geldi

Aile Hekimliği Çalışanları İçin İzin Düzenlemesi Meclis’e Geldi

TBMM’ye yeni sunulan kanun teklifi ile aile hekimleri ve aile sağlığı personellerinin izin hakları ayrıntılı bir şekilde düzenlendi.

A+A-

30 Gün Yıllık İzin 
Uygulamada aile sağlığı çalışanlarının izinleri hakkında çeşitli sıkıntılar olması nedeniyle ayrı bir kanun teklifi hazırlandı. Meclis’e sunulan yeni kanun teklifi ile birlikte aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yıllık 30 gün izin verilecek. Bunun yanı sıra kongre ve seminerlere katılma amacıyla 5 gün izin verilebileceği de kararlaştırıldı. Bunlar haricinde doğum, babalık, ölüm, evlenme gibi durumlarda verilecek izinlerde diğer devlet memurları ile aynı haklara sahip olunacak. Dolayısıyla bu konuda bir değişiklik yapılmadığını ifade edebiliriz. 

Çalışanların hastalanması durumunda verilecek olan hastalık izninin süresi de 10’ar günü geçmemek kaydıyla toplam 40 gün olarak belirlendi. 10 günü aşan hastalık izinlerinin ise kurul tarafından verilebileceği kaydedildi. Ayrıca sözleşmeli aile hekimleri ile ilgili de önemli bir düzenlemeye imza atıldı. Buna göre sözleşmeli aile hekimi iken uzmanlık eğitimi amacıyla hastane rotasyonu sürecine tabi tutulanlar bu süre zarfında izinli sayılacaklar. Böylelikle daha kolay ve verimli bir şekilde eğitim süreçlerini tamamlamaları mümkün olacaktır. 

Bu düzenlemeler Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte yürürlüğe girecek. Ancak bunun öncesinde Meclis’ten kanuni düzenlemenin geçirilmesi gerekmektedir. Kanun teklifi Meclis’te kabul edilip Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanacaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.