1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyolog Nasıl Olunur?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyolog Nasıl Olunur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyolog Nasıl Olunur?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmalarında görevlendirilmek üzere Sosyolog unvanı ile kamu personeli olarak hizmet vermek için neler gereklidir. Sosyolog nasıl olunur? Sosyolog olma şartları nelerdir. Gelen sorular üzerine soruların cevapları hab

A+A-

Sosyolog olarak toplumda kamu hizmeti vermek isteyen adayların alması gereken eğitim nedir? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyolog olarak istihdam edilmek için ne yapmak gerekir? Sosyolog iş imkanları nelerdir?

Türkiye’de yaygın bir şekilde tercih edilen ve verilen mezunların dile getirdiği taleplerden dolayı bi,r süredir de gündemde kalmayı başaran sosyologların görev tanımları hakkında sorular soruluyor ve cevapları merak ediliyor.

Bir sosyoloğun görev tanımında öncelikli olarak istihdam edildiği kurum tarafından belirlenen ölçekler ve sınırlar göz önüne alınarak araştırma ve tespit yapmak vardır. Sosyolog toplumu bir vakıa olarak inceler ve bazı genel geçer sonuçlara ulaşmayı hedefler.

Sosyolog İş İmkanları Nelerdir?

Sosyologların iş imkanları, formasyon eğitimi almaları halinde lise seviyesinde branş öğretmeni olmak, akademik kariyer planlaması yapanlar için akademisyen olmak, bakanlıklar dahilinde ve özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan çalışmalarda sosyolog kimliği ile hizmet vermek gibi iş imkanları vardır.

standar-ic-haber-007.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Sosyolog Nasıl Olunur?

Bir vatandaşın sosyolog olabilmesi için öncelikli olarak lisans mertebesinde 4 yıllık eğitim veren Sosyoloji bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Bu eğitimin akabinde alınan diploma ile Sosyolog unvanı elde edilmektedir.

Sosyolog Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyologların istihdam edilmesi için en önemli kriter lisans mezuniyeti eğitimidir. Sosyoloji bölümünden mezun olan ve gerekli yükümlülükleri yerine getiren her sosyolog, talep edilen sosyolog kontenjanlarına başvuru yapabilir.

Son yıllarda kamu kurumlarında kısıtlı sayıda alımı yapıldığı bilinen sosyologların başvurularda en belirleyici kriteri ise KPSS puanı olmaktadır. Aksi belirtilmediği müddetçe en az 70 puan şartı bulunurken, bu puan atamalar esnasında 90 puan ve üzerine çıkabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum