1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aile Yardımının Geriye Dönük Ödenmemesi Sorunu
Aile Yardımının Geriye Dönük Ödenmemesi Sorunu

Aile Yardımının Geriye Dönük Ödenmemesi Sorunu

Memurlara çalışmayan eş için ve çocukları için yapılan aile yardımı geriye dönük olarak yapılmadığı için mağduriyetler yaşanmaktadır.

A+A-

3 Ay Sınırı Koyuldu
Memur olarak çalışan kimselerin eşi ve çocukları var ise aile yardımı değişen miktarlarda yapılmaktadır. Ancak bu aile yardımını alabilmek için bildirimde bulunmak gerekmektedir. Fakat bildirimde bulunulmaması durumunda geçmişe yönelik aile yardımından faydalanılamayacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Böyle bir hüküm bulunmamasına rağmen kurumlar sadece bildirim sonrasına ait aile yardımının ödemesini yapmaktadır. 

Bu konu hakkında yaşanan mağduriyetler üzerine 4. Dönem toplu sözleşmesinde geriye dönük olarak ödeme yapılmasının önü kısmen açıldı. Kısmen diyoruz zira sadece 3 ay öncesine kadar geriye dönük aile yardımı ödemesi yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra 15 Ocak 2018 tarihinden öncesine dair aile yardımının ödenmesinin de mümkün olmayacağı kararlaştırıldı. Dolayısıyla mağduriyetler tam olarak giderilmemiş oldu.

5 Yıllık Zaman Aşımı
Her ne kadar aile yardımında sadece 3 aylık bir süre ile geriye dönük olarak hak talep edilebilse de kamudan talep edilen alacaklarda zamanaşımı 5 yıldır. Eğer bu süre içerisinde borç talep edilmezse zamanaşımına uğrayacak ve hazine bütçesine kaydolacaktır. 

Çıkarılan bir düzenleme ile bu 5 yıllık sürenin esas alınması sağlanmalıdır. Hali hazırda 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri yapılıyorken bu konu da ele alınabilir. 3 aylık sınırlayıcı süre kaldırılarak geriye dönük 5 yıla kadar hak talebinde bulunmanın önü açılmalıdır. Aksi takdirde yargıya taşınan çok sayıda olay söz konusu olacaktır. Bu da ekstradan yargı masrafının oluşmasına neden olacaktır. Yargıda zaten çok sayıda dosya bulunuyorken böylesi bir dosya birikmesi kaldırılacak gibi değildir. 

Toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyorken bu konunun sendikalar tarafından dile getirilmesi gereklidir. Aksi takdirde dile getirilmeyecek ve mağduriyetlerin ardı arkası kesilmeyecektir. Aile yardımının çalışmayan eş ve çocuklar açısından son derece önemli bir işlevi söz konusudur. Üstelik bu hak evlenme ile veya çocuğun doğumu ile kazanılmaktadır. Dolayısıyla bildirimin sadece bildirici bir unsur olarak kabul edilmesi daha akla yatkın olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.