1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akademik Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi Anayasaya Aykırıdır
Akademik Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi Anayasaya Aykırıdır

Akademik Doktora Nöbet Ücreti Ödenmemesi Anayasaya Aykırıdır

AYM, 657'ye tabi olarak çalışan doktora ödenen nöbet ücretinin 2547'e tabi çalışan akademik doktora ödenmemesin anayasaya aykırı buldu.

A+A-

Mülkiyet Hakkına Müdahaledir
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde çalışmakta olan uzman doktor 2547 sayılı Kanuna tabi olarak istihdam edilmektedir. Ancak 7100 sayılı kanun ile uzman kadrolarının kaldırılması sebebiyle görevine öğretim görevlisi olarak devam etmektedir.

Göğüs cerrahisi uzmanı olarak acil, yoğun bakım ve icap nöbetleri tutmakta olan uzman doktora, bu nöbetleri karşılığında nöbet ücreti ödenmemektedir. Doktor, nöbet ücretlerinin ödenmesi için Ege Üniversitesi Rektörlüğüne yazılı başvuruda bulunmuştur. Ancak idare başvuruya süresi içinde yanıt vermemek suretiyle başvuruyu zımnen reddetmiştir. Bunun üzerine doktor idare mahkemesinde dava açmıştır. 

Yerel mahkeme davacı olan uzman doktorun talebini kabul etmiştir. Davalı idare ise yerel mahkeme kararını istinafa taşıyarak Bölge İdare Mahkemesinin kararı bozmasını istemiştir. BİM tarafından 657 sayılı Kanunda nöbet ücreti ödenecek kişilerin sayıldığı ancak 2547 sayılı Kanuna tabi personelin bu kişiler arasında olmadığı gerekçesi ile davalı idareyi haklı bulmuştur. 

Dava anayasa mahkemesine yapılan bireysel başvuru ile sonuçlanmıştır. Anayasa Mahkemesi, 657’ye tabi doktorlara nöbet ücretleri ödenirken, 2547 sayılı Kanuna tabi Uzman Doktorlara acil, yoğun bakım ve icap nöbeti ödenmemesinin mülkiyet hakkına aykırı olduğuna karar vermiştir. 

Anayasa Mahkemesi kararında davacının 2547 sayılı kanuna göre öğretim görevlisi olarak çalıştığı, uzman doktor olan davacının çalışma saatleri dışında acil, yoğun bakım ve icap nöbetleri tuttuğu tespit edilmiştir. Aynı şekilde çalışan 657 sayılı kanuna tabi memur ve sözleşmeli personeller ile tıpta uzmanlık öğrencilerine bu nöbet ücretlerinin ödenirken, davalıya ödeme yapılmadığı tespitleri yer almıştır. 

Kamu personeli hakkında hizmet şartları ve mali hakların belirlenmesi için farklı düzenlemeler yapılması mümkündür. Ancak aynı nitelikte kamu hizmeti veren personeller arasında eşit düzenleme yapılmalıdır. Kamu otoritesinden kaynaklanan farklılık davacının mülkiyet hakkına ihlal olmakta ve ayrımcı bir muameleye sebep olmaktadır. Anayasa ile güvence altına alınan ayrımcılık yasağı ihlal edilmiştir. Bu sebeple davacının başvurusu kabul edilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.