1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akademik ve İdari Personel Disiplin Cezalarına Nasıl İtiraz Eder
Akademik ve İdari Personel Disiplin Cezalarına Nasıl İtiraz Eder

Akademik ve İdari Personel Disiplin Cezalarına Nasıl İtiraz Eder

Üniversitelerde görev yapan akademik ve idari personeller kendilerine verilen disiplin cezalarına karşı şu şekillerde itiraz edebilir.

A+A-

İlgili Mevzuat
Anayasa Mahkemesi tarafından 14 Ocak 2015 tarihli ve 2015/6 sayılı karar ile devlet memurlarına verilecek olan cezaların kanuna değil yönetmeliğe göre verilmesinin anayasaya aykırı olduğu belirtilmiştir. Bunun üzerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda değişiklik yapılmıştır. 07.01.2016 tarihinde bu değişiklik yürürlüğe girmiştir. Sonrasında da ayrıntılı düzenleme yapılmıştır. Tüm bu düzenlemelerden sonra üniversitelerdeki akademik ve idari personellerin disiplin cezalarına itiraz yolları netleşmiştir. 
Uyarma ve Kınama Cezaları
Uyarma ve kınama cezaları sıralı disiplin amirleri tarafından verilebilir. Aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları kişinin görevli olduğu birimdeki disiplin kurulu kararı ile verilebilir. 

Uyarma ve kınama cezalarına karşı ilgilinin görevli olduğu birimin disiplin kuruluna itiraz edilebilir. Dekanlar ise üniversite disiplin kuruluna itiraz edecektir. Rektörler ve bağımsız vakıf meslek yüksekokulu müdürlerinin itiraz mercii Yüksek Disiplin Kurulu’dur. İdari personelin uyarma ve kınama cezaları sıralı disiplin amiri tarafından verilir. İtirazlar ise disiplin kuruluna yapılır.

Aylıktan Kesme ve Kademe İlerlemesinin Durdurulması Cezaları
Meslekten çıkarma ve kamu görevinden çıkarma cezaları atamaya yetkili amirin teklifi üzerine Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile verilebilir. Rektörler ve bağımsız vakıf meslek yüksekokulu müdürlerine uyarma ve kınama cezalarını Yükseköğretim Kurulu Başkanı verebilir. 

Rektörler, bağımsız vakıf meslek yüksekokulu müdürleri, dekanlar için aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması meslekten çıkarma ve kamu görevinden çıkarma cezaları Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile verilebilir. Bu cezalara karşı itiraz yolu öngörülmemiştir.

Aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası için ilgilinin görevli olduğu üniversite disiplin kuruluna itiraz edilmelidir. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde itiraz edilmelidir. Bu merci itiraz 60 gün içinde değerlendirerek karar vermelidir. Karar kabul ya da ret yönünde olabilir. İtiraz kabul edilirse ceza ortadan kalkar. İlgili disiplin amiri veya disiplin kurulu en geç 3 ay içinde yeni işlem tesis edebilir. 

İdari personellerin alıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarına karşı bir itiraz merci belirlenmemiştir. Senato tarafından itirazları değerlendirecek bir kurul kurulması gerekir.

Soruşturma Usulü
Aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması meslekten çıkarma ve kamu görevinden çıkarma cezaları için öğretim elemanları hakkında soruşturmayı Yükseköğretim Kurulu Başkanı disiplin amiri sıfatıyla yürütür. Karar yetkisi ise Yüksek Disiplin Kuruluna aittir. Eksikliklerin giderilmesi amacıyla dosyanın iadesi, disiplin cezasının aynen verilmesi, hafifletilmesi ya da reddedilmesi kararları verilebilir.

Soruşturmada görevli olan kişiler disiplin kurullarındaki oylamalara katılamazlar. Eğer bu kişilerin eksikliğinden ötürü disiplin kurulu toplanamazsa senatonun belirlediği üyeler kurula katılır. Üniversitelerde görev yapmakta olan akademik ve idari personeller bu şekilde disiplin cezalarına karşı itiraz edebilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.