1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akademisyen olmak için gerekenler
Akademisyen olmak için gerekenler

Akademisyen olmak için gerekenler

Üniversitelerde Görev Yapmakta Olan Akademik Kadrolara Nasıl Atama Yapılır Şartları Nelerdir.

A+A-

Bilim adamı olarak tanımlanan akademisyenler nasıl yetişmektedir diye merak ediyorsanız sizlere bu konu hakkında birtakım bilgiler verelim. İlk olarak akademisyen olabilmek için yüksek lisans ve doktora eğitimlerinizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu lisansüstü eğitimlerin süresi ise yüksek lisans için asgari 2 doktora için de 4 yıldır. Bu sürenin sonunda yani toplam 6 yıllık sürenin sonunda başarılı bir şekilde doktora tamamlanırsa bu durumda Dr. unvanı elde edilmektedir.

Yrd. Doç. Unvanı Almak
Doktora eğitimini bitirdikten sonra Yrd. Doç. Unvanı alabilmek için üniversitelerin açtığı ilanlara başvurmak gerekmektedir. Bu ise daha çok elemana göre kadro açma türünde olmaktadır. dolayısıyla da genellikle doktora yapılan üniversitede genelde Yrd. Doç. Unvanı da verilmektedir.

Ancak bir akademisyenin kariyeri burada bitmemekte bilakis yeni başlamaktadır. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlar yaparak akademik puan toplanması gerekmektedir. Ardından da doçentlik için tez yazılması ve bu tezin de jüri karşısında savunulması gerekmektedir. Tüm bu aşamalardan başarılı bir şekilde geçtikten sonra ise Doçentlik unvanı alınmaktadır.

Bu aşamadan sonra geriye bir tek profesörlük kalmaktadır ki bu da genellikle prosedür icabı olmaktadır ve kurum tarafından verilmektedir.

Tüm bu aşamalara başlamak ve zirveye ulaşmak son derece meşakkatli bir süreçtir. Dışarıdan yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra sisteme dahil olabileceğiniz gibi araştırma görevlisi olarak hem maaş alıp hem de yüksek lisans ve doktora yapabilmeniz de mümkündür. İşte sizlerin de eğer aklınızda böyle bir kariyer planlaması var ise bahsettiklerimize göre kararınızı verebilirsiniz. Unutmayınız ki okumak ve ilim adamı olmak oldukça önemli bir husustur. Bu sayede ülkemize büyük katkılarda bulunmak da akademisyenler için bir vatan borcu olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.