1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aktif 2019/2020 Burs Veren Kamu Kurumları ve Vakıf Listeleri Yayımlandı
Aktif 2019/2020 Burs Veren Kamu Kurumları ve Vakıf Listeleri Yayımlandı

Aktif 2019/2020 Burs Veren Kamu Kurumları ve Vakıf Listeleri Yayımlandı

Aktif 2019/2020 eğitim öğretim yılı için verilecek bursları hangi kamu kurumları ve vakıfların yaptığı listeler yayımlandı. Buna göre öğrenciler nerelere başvuru yapabiliyor.

A+A-

Aktif 2019/2020 eğitim öğretim yılında verilecek burslar için kamu kurumları ve vakıfların bulunduğu listeler yayımlandı. Burs veren vakıflar ve kamu kurumları liste halinde verilmiştir. Öğrenciler başvurularını hemen hemen aynı tarih aralığında olan zaman diliminde yapmaları gerekmektedir. Yayımlanan listelerde 9 kamu kurum kuruluşları ve vakıflar detaylı bir şekilde sunulmuştur. Başvuruları Eylül ve Ekim aylarında yapılıyor.

Belediyeler yaşadığınız şehir veya ilçe, belirli öğrencilere burs veriyor olabilir. Her öğrenci kendi bulunduğu belediye üzerinden takip sağlayabilir.

Üniversiteler belirli öğrencilerine burs veriyor olabilir. Yine internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Tercih durumlarınıza göre olması gerekmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK); Üniversiteye geçip de KYK’ya yurt veya burs için başvurmayan öğrenci neredeyse yoktur. Kredi, KYK’nın geri ödemeli olmak üzere öğrencilere verdiği para desteğidir. Burs çıkarsa aldığınız parayı geri ödemezsiniz fakat krediyi mezun olduktan 2 sene sonra ödemeye başlamak zorunda kalıyorsunuz. Şu anki miktarı burs da kredi de eşit olmak üzere 470 TL.

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü; Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilmektedir. Burs miktarı: Aylık 250 TL
Türk Eğitim Vakfı; Türk Eğitim Vakfı, Atatürk İlkelerine bağlı, milli duygulara sahip, sağlam karakterli ve güvenilir, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyacı olan, üniversite öğrencilerine TEV Eğitim Bursu vermektedir. Burs miktarı: Aylık 510 TL.

Toplum Gönüllüleri Vakfı; Bu vakfın 3 farklı burs programı var. Gençlik Bursları: Gençlik Ara sınıf burs programı, üniversitede okuyan Toplum Gönüllüsü gençlere yöneliktir. Gençlik Yeni sınıf burs programına başvurmak için öncesinde Toplum Gönüllüsü olma şartı aranmamaktadır. Yeni sınıf burs programına başvuran sayısı yüksek olduğu için, çok kısıtlı sayıda adaya olumlu dönüş yapılabilmektedir. Kardelenler bursuna; Mühendislik Bölümleri, Fen Edebiyat Fakülteleri'nin Sayısal bölümleri, İşletme, İktisat, İstatistik, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Hukuk bölümlerinde okuyan kadın öğrenciler başvuru yapabilir. Bu bursa anne ya da babası (veya ikisi de) öğretmen olan üniversite öğrencileri başvuruda bulunabilir. Burs miktarı: Aylık 255 TL.

Türk Dil Kurumu; Üniversite sınavında ilk 2000’e girenlere aylık 400 TL burs vermektedir.

Vehbi Koç Vakfı; Sadece belirli üniversitelerin öğrencilerine burs vermektedir. Başvuru tarihi eğitim öğretim yılı başladıktan sonra belli olmaktadır.

Sabancı Vakfı; Üniversiteye Giriş Bursu, Kalkınmada Öncelikli İllerdeki Liselerden Mezun Öğrenciler, Engelli Öğrenciler, Sabancı Vakfı-Vista Bursu ve şartlı bağışçılar tarafından belirlenen kriterlere göre verilen Diğer Burslar olmak üzere beş farklı burs programı vardır. Belirli üniversitelerin belirli öğrencilerine burs vermektedir. Başvuru tarihi eğitim öğretim yılı başladıktan sonra belli olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.