Alan Değiştiren Öğretmen, Özür Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Alan Değiştiren Öğretmen, Özür Başvurusunu Nasıl Yapacak?

Alan değişikliğine bağlı olarak yer değiştiren öğretmen, özür tayini de isteyecekse süreç nasıl işleyecektir?

Süreç İvedilikle İlerlemeli
2018 yılında alan değişikliğine bağlı olarak ataması yapılan öğretmen ve yöneticilerden bazıları, aynı zamanda 2019 yarıyıl tatili döneminde mazerete bağlı yer değiştirme yapacaklardır. Peki, bu süreç nasıl işleyecektir?

Alan değişikliğine bağlı olarak yer değişikliği yapan öğretmen ya da yöneticilerin ayrılma-başlama işlemleri ivedi olarak yapılmalıdır ki mazeret tayini isteyebilsinler. 2018 alan değişikliği işlemleri 28 Aralık 2018 tarihinde tamamlanmıştır ve düzenlenen kararnameler valiliklere iletilmiştir. Yayınlanan duyuru ile alan değişikliği kapsamında atananların ayrılma ve başlama işlemlerinin 18 Ocak 2019 ile 4 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştır. 

2019 yılı sömestr tatili 21 Ocak 2019 ile 1 Şubat 2019 tarihleri arasında olacaktır. Sömestr tatilinde öğretmenler için mazerete bağlı yer değiştirme yapılacaktır. İşte bu yer değiştirmelerle, alan değişikliğine bağlı yer değiştirenlerin ayrılma başlama süreci çakışmaktadır. Bu sebeple alan değişikliğine bağlı olarak yer değiştiren öğretmen ve yöneticilerin ayrılma ve başlama işlemleri 18 Ocak 2019 tarihi itibariyle ivedi olarak yapılmalı ve sürecin sonuna bırakılmamalıdır. Böylece atanılan yeni eğitim kurumunda göreve başlayan öğretmen, yeni alanı üzerinden mazeret tayini isteyebilecektir. Öğretmenlerin bu hakkının yanmaması için sürecin ivedilikle işlemesi gerekir. Aksi takdirde hak kayıpları yaşanacak ve iş yargıya taşınacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.