1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
ALES Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ALES Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ülke genelinde binlerce adayın girmiş olduğu ALES sınavı 6 Mayıs Pazar günü sabah saat 10.15 itibariyle yapıldı ve sonuçlar beklenmeye başladı.

A+A-

ÖSYM Sonuç Açıklama Tarihi. Binlerce aday saat 10.15 itibariyle ALES sınavına girdi. 50 sözel 50 sayısal olmak üzere toplam 100 sorudan oluşan sınavda adaylar 150 dakika boyunca ter döktü. Kimisi için iyi kimisi için kötü geçen sınavın ardından gözler sonuçlara çevrildi.

Akademik takvimde belirlenen tarihlere göre ALES açıklanma tarihi 7 Haziran olacak. Standart sapma hesaba katılarak sayısal, eşit ağırlık ve sözel puanları hesaplanacak. Adaylar bu puan türlerinde elde ettikleri başarıya göre lisansüstü eğitimlerine başlayabilecek veya akademik unvan alımı için kullanabilecekler.


100 üzerinden hesaplanan puanlar sonucu Türkiye geneli bir sıralama da yapılacak. Ayrıca adaylar tarafından daha az doğru cevaplanan soruların değerleri de daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra eşit ağırlık, sayısal ve sözel bölümleri için de testlerin ağırlıklı puanları farklılık arz etmektedir. Sayısal için sayısal testi 0,75 olurken sözel testi 0,25 değerinde olmaktadır. Eşit ağırlık için her iki test de 0,50 puan değerinde olmaktadır. sözel puan türü için ise sözel testi 0,75 sayısal testi 0,25 puanlık değere sahiptir. Dolayısıyla adayların öncelikleri farklılık göstermektedir. Örneğin bir sözelci için 3 sayısal sorusu 1 sözel sorusunun getirdiği puana tekabül etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.