1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES Yılda 3 Defa Yapılacak
ALES Yılda 3 Defa Yapılacak

ALES Yılda 3 Defa Yapılacak

YÖK tarafından alınan kararla birlikte artık ALES sınavı yılda 2 yerine 3 defa yapılacak.

A+A-

30 Eylül’de Sınav Var
YÖK gerçekleştirdiği son toplantının ardından ALES’in yılda 3 defa yapılmasını kararlaştırdı. Böylelikle normalde senede 2 defa yapılan ALES sınavı 3’e çıkarılmış oldu. Normalde 18 Kasım 2018 tarihinde ALES sınavı yapılacak ve 2018 yılındaki ALES sınavları sona erecekti. Ancak yeni karar sonrasında 30 Eylül 2018 tarihinde de ALES sınavı gerçekleştirilecek. Bu uygulama 2018 yılından sonra da uygulamaya devam edecek. 

81 İlde Yapılacak
Daha önce ALES sınavı tüm illerde yapılmıyordu. Sayı olarak binden az kişinin sınava girdiği şehirlerde sınav gerçekleştirilmiyor bunun yerine en yakın ile yönlendirme yapılıyordu. Ancak artık tüm illerimizde ALES sınavı gerçekleştiriliyor. 

Geçerlilik Süresi
ALES’in geçerlilik süresi ile ilgili de son zamanlarda sorunlar yaşandı. Zira alınan idari karar neticesinde ALES’in geçerliliği 5 yıla çıkarılmıştı. Bu kapsamda daha önce yapılan sınavlarda alınan puanların da geçerlilikleri 5 yıla çıkmıştı. Fakat Danıştay bu kararı inceledi ve ardından da sadece 2017 ve sonrasında yapılan ALES sınavlarının geçerliliğinin 5 yıl olacağını ifade etti. 

Hali hazırda Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan bu idari karar hali hazırda uygulanmıyor. Ancak Danıştay’ın son kararının ne olacağı henüz bilinmiyor. ALES’in geçerliliği 5 yıl diye düşünerek sınava girmeyenlerin de bulunduğu ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.