1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES’teki Yetki Devri YÖK İlanlarında Hatalara Sebep Oluyor
ALES’teki Yetki Devri YÖK İlanlarında Hatalara Sebep Oluyor

ALES’teki Yetki Devri YÖK İlanlarında Hatalara Sebep Oluyor

Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi için başvurularda istenen ALES puan türünün üniversitelere bırakılması ilanlarda hatalara sebep oluyor. Üniversitelere Yetki Devri Sorunsalı...

A+A-

YÖK tarafından 2017 yılında alınan bir kararla MYO’larda ilan programlarda ALES puan türünün alım yapılan alana göre belirlenmesi istenmişti. Bu durum hem adaylarda hem de üniversitelerde karışıklığa sebep oldu. Daha sonra YÖK durumu netleştirmek adına üniversitelere yazı göndermişti. Öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi için başvurularda istenen ALES puan türünün belirlenmesi üniversitelere bırakıldı. Alım yapılacak olan alana göre ALES puan türü belirlenecektir. 

YÖK tarafından üniversitelere yapılan bu yetki devri maalesef ki uygulamada başarıya ulaşmadı. Çünkü yakın zamanda ilan edilen Giresun Üniversitesi öğretim görevlisi alımı için yanlış ilana çıkılmıştır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ile Diyaliz programları için Sayısal ALES Puanı istenmiştir. Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı için Sözel ALES Puanı istenmiştir. Bu iki hususta sorun yoktur ancak Sağlık Kurumları İşletmeciliği için her üç puan türünün de kabul edilmesi hatalıdır. Çünkü eşit ağırlık ALES puanı ile alım yapılmalıdır. Bu bölüm Türkçe-Matematik ağırlıklıdır ve üniversitelere giriş sınavında da eşit ağırlıktan öğrenci almaktadır. İşte bu hata başvuran adaylar arasında haksızlığa sebep olacaktır. bu sorunlara son vermek için YÖK yetki devri konusunu yeniden gözden geçirmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.