Almanya, Hasta ve Yaşlı Bakımı İçin İşçi Alımı Yapıyor

Almanya, Hasta ve Yaşlı Bakımı İçin İşçi Alımı Yapıyor

Almanya, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak için yasa çıkardı. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Türk işçiler alınacak.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Alanında Çalışacaklar
Almanya’da nüfusun yaşlanmasından ötürü nitelikli işgücü sürekli olarak artarak devam ediyor. Diğer yandan nüfus yaşlanırken, yaşlı nüfusun bakım ihtiyacını karşılayacak olan personel alımı ihtiyacı da bulunamıyor. Bu yüzden Almanya’da bir yasa çıkarıldı. Yurtdışından hasta ve yaşlı bakımı alanında çalışmak üzere personel alınacak. Bu yasa 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. 

Pilot Uygulama Başladı
Diğer yandan acil ihtiyacı karşılamak üzere Alman sosyal hayır kurumu olan AWO harekete geçti. Pilot olarak uygulanacak olan istihdam projesi ile hemen alım yapılmaya başlanıyor. Türkiye’den sağlık personeli getirilmesi için girişimlerde bulunuluyor. Kurum ilse Sağlık ve Sosyal Hizmetler Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) işbirliği yaparak personel temin edecek. Bu ay içerisinde İstanbul’da yapılan iş görüşmeleri ile alımlar yapılmaya başlanacak. Bu görüşmeler PKS Şirketi tarafından gerçekleştirilecektir. Adaylarla tek tek görüşülecek ve alınacaklar belirlenecektir. 
Hasta ve yaşlı bakımı alanında en az 2 yıllık tecrübeye sahip olan kişiler başvuru yapabilecektir. Aynı zamanda başvuranların üniversite veya yüksek okul mezunu olması isteniyor. Bu kapsamda işe alınacak olan kişiler AWO’nun Oldenburg kenti ve çevresinde istihdam edilecektir.

Alınmasına karar verilen kişiler İstanbul’da ücretsiz olarak Almanca dil eğitimi alacaktır. Bu kurslarda Almanya ile ilgili genel bilgilendirmeler de yapılacaktır. Almanya’ya gidiş sürecinde vize kolaylıkları sağlanarak en kısa sürede işbaşı yapılması hedefleniyor. Almanya’ya giden kişilere Oldenburg kentinde 2 haftalık staj eğitimi verilecektir. Bu eğitim de tamamlanınca işe başlayabileceklerdir. 

Çalışanlara ilk olarak 3 yıllık sözleşme yapılacaktır. İlk etapta çalışacak olan kişilere 2 bin ile 2 bin 500 euro aralığında ücret ödenecektir. Sonrasında bu ücret 3 bin euroya kadar çıkacaktır. Mesailer yapılması halinde çok daha fazla kazanmak mümkündür. hafta sonları hariç olmak üzere çalışanlara yılda 30-36 gün yıllık izin verilecektir. Önümüzdeki 40 yıl içinde bu şekilde 260 bin Almanya işçi alımı hedefleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum