Altın alımlarına vergi geldi, vatandaşlar online krediye yöneldi

Altın alımlarına vergi geldi, vatandaşlar online krediye yöneldi

Ekonomik alanda yapılacak olan yeni uygulamalar ve alınacak kritik kararlar öncesinde altın alımlarında kesilen verginin oranı arttırıldı. Vatandaşlar ise para akışında Mayıs 2020 döneminde en çok online kredilere yöneldi.

Dünya genelinde büyük bir sorun olarak küresel salgın etkisi meydana getiren koronavirüs salgını döneminde birçok ekonomik parametrenin değiştiği gözlemleniyor. Altın fiyatlarında değişimler yaşanırken vatandaşlar ise kredilere yönelmeye başladı.

Altın Alımında Vergi Oranı Yükseldi

Daha önce 2018 yaz aylarında yaşanan döviz manipülasyonları sırasında döviz alışverişinde getirilen vergilerin oranının yükseltildiği ilan edildi ve söz konusu vergilendirmeye bundan sonraki süreçte altın fiyatlarının da eklendiği açıklandı.

Altın Alımlarında Yüzde 1 Oranında Vergi

Bundan sonraki süreçte ayar ve işçilik ürünleri de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde altına yatırım yapmak isteyen ve altın alışverişinde bulunan vatandaşlar; yapacakları altın alımı miktarının yüzde 1 oranındaki meblağı vergi olarak verecekler.

Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) olarak bilinen ve daha önce ekonomi politik kararların arasında zaman kazanılması amacı ile döviz üzerinden binde 2 olarak kesilen vergilerin bundan sonraki süreçte yüzde 1 oranına yükseldiği ve vatandaşların TL’ye güvenmeleri için politik kararların alınması yönünde kısa süre içerisinde çalışmalar yapılacağı beyan edildi.

Vatandaşlar 2020 Mayıs Ayında Online Kredilere Yöneldi

Daha önceki senelerin baz aylarında hem masraf karşılama hem orta sınıfın sermaye korum hem de yatırım amacı ile döviz ve altın yatırımlarının yapılmasının zirve yaptığı ay olarak tespit edilen Mayıs ayının 2020 döneminde, vatandaşlar para politikaları hakkında en fazla işlemi bir emtia satın alarak değil; online olarak takdim edilen kredilere başvuru yaparak kayıtlara geçti. Gelecek ayın verilerine göre söz konusu kredilerin TL’de kalıp kalmayacağı ve altın alış verişinde düşüş yaşanıp yaşanmayacağı konusu merakla takip ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum