1. HABERLER

  2. HABER

  3. Amirinden İzinsiz Sakal Bırakmak Disiplin Cezası Gerektirir
Amirinden İzinsiz Sakal Bırakmak Disiplin Cezası Gerektirir

Amirinden İzinsiz Sakal Bırakmak Disiplin Cezası Gerektirir

Memurların Sakal Bırakması Mümkün Müdür? Memurların sakal bırakmasının bir sakıncası var mıdır, bu durum mevzuata aykırı mıdır?

A+A-

İlgili Mevzuat
Devlet memurları 657 sayılı DMK’ya tabidirler. Bu kanuna dayalı olarak çıkarılan 25/10/1982 tarihli ve 17849 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile memurların iş saatlerindeki kılık kıyafeti düzenlenmiştir. Buna göre erkekler temiz, düzgün, sade ve ütülü elbiseler giymelidir. Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır. Görev saatlerinde ve görev yerinde başları daima açık olmalıdır. Kulak ortasından aşağı favori bırakmak yasaktır. Saçlar kulağı kapatmadan ve enseyi gösterecek şekilde tıraş edilmelidir. Ayrıca erkekler temiz, bakımlı ve tıraşlı olmalıdır. Üst dudak boyunu geçmeyecek şekilde bıyık bırakılabilir. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu madde 125’de sayılan uyarma cezasını gerektiren fiiller arasında uyarma cezası vermek de sayılmıştır. 

Uygulama Nasıl?
Bu kurallara bakıldığında mevzuatta sakal bırakmaya yer yoktur. Hatta sakal bırakmanın cezası vardır. Ancak mevzuatta uzun yıllardır değişiklik yapılmamıştır. Diğer yandan uygulamada bazı değişiklikler yapılmıştır. Memur sendikalarının aldığı kararlar sayesinde memurlar artık sakal bırakabilmektedir. Kamu kurumları bu konuda özellikli düzenlemeler yapabilir. 

Belirli bir ideoloji ya da siyasi görüşü yansıtmayacak şekilde sakal bırakmak gerekir. Yani tabii şekilde ve bakımlı olarak sakal bırakmanın yasal olarak bir sakıncası yoktur. Bir yaptırıma tabi değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.