1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü Spiker Olma Şartları Nelerdir?
Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü Spiker Olma Şartları Nelerdir?

Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü Spiker Olma Şartları Nelerdir?

Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü basın ve yayın hizmetlerinde spiker olarak görev alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl spiker olunur? Gelen sorular üzerine hazırlanan cevaplar haberimizdedir…

A+A-

Türkiye’de basın ve yayın alanında en geniş ağ ile hizmet veren kurumların başında gelen Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde spiker olarak hizmet verebilmek için neler yapmak gerekir? Spiker olma şartları nelerdir? 

Son yüzyılın en efektif iş alanlarında olan ve hem kamuda hem de özel sektörde yetkinliklere oranlar iş bulma kapasitesi günden güne artan medya sektörü içerisinde en fazla tercih edilen meslek gruplarından bir tanesi spikerliktir.

Bir vatandaşın özel sektörde veya kamu hizmetlerinde spiker olarak görev yapabilmesi için öncelikli olarak ciddi bir eğitim almış olması gerekmektedir.

standar-ic-haber-009.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Bu eğitimler genellikle üniversitelerin lisans ve yüksek lisans mertebesinde dersler veren Radyo Televizyon Sinema bölümlerinde verildiği gibi, günümüzde Medya Çalışmaları olarak müstakil şekilde de eğitim verilmektedir.

Üniversitelerin dışında spikerlik eğitiminin en yoğun olarak verildiği kurumlar ise Tiyatro ve Sanat Atölyeleri ile deneyimli spikerlerin açtığı özel kurslar olmaktadır.

Anadolu Ajansı’nda Nasıl Spiker Olunur?

Anadolu Ajansı bünyesinde spiker olabilmek için öncelikli olarak bir medya çalışmaları yapan bölümden en az lisans düzeyinde eğitim sahibi olmak gerekmektedir. bu kazanımdan sonra Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan güncel ilanlarda yer alan özel şartlara uyum sağlamak önem arz etmektedir.

AA’nın bu özel şartları için bir genel kurallar bütünü olmazken; son yapılan spiker istihdamlarında talep edilen özelliklere göre şartlar şu şekilde sıralanabilir.

1- Üniversitelerin Radyo Televizyon Sinama bölümlerinden, İletişim Fakültelerinden ve alakalı bölümlerden mezun olmak,

2- KPSS’den en az 60 puan sahibi olmak,

3- Yabancı Dil yeterliliğine sahip olmak,

4- Diksiyon ve Artikülasyon bilgi ve eğitimine sahip olmak,

5- Metin okurken doğru tonlamalar ve dikkat kriterlerine sahip olmak, şeklinde özetlenmektedir.

Anadolu Ajansı yılın belirli dönemlerinde kadrolu ve stajyer olarak görev alabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.