1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Nasıl Olunur
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Nasıl Olunur

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Nasıl Olunur

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere sözleşmeli personel olmak için neler yapmak gerekmektedir? Sözleşmeli personel başvuru şartları nelerdir? Sözleşmeli personel nasıl olunur? Gelen sorular üzerine hazırlanan cevaplar haberimizd

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı dahilinde farklı unvanlar ile görevlendirmeler yapılırken; en fazla istihdamın sağlandığı alanlardan bir tanesi ise; sözleşmeli personel statüsünde alınan unvanlar için yapılan alımlarda sağlanmaktadır.

Sözleşmeli personel olarak görev almak isteyen kamu personel adaylarının merak ettiği sorular ise genel olarak; nasıl sözleşmeli personel olunur? Sözleşmeli personel iş imkanları nelerdir? Sözleşmeli personel başvuru şartları nelerdir? Soruları olmaktadır.

Sözleşmeli Personel Görevleri Nelerdir?

Bir kamu personel adayının sözleşmeli personel olarak hizmet verebilmesi için öncelikli olarak görev alınacak kurumun bürokrasisi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Örnek olarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nda sözleşmeli personel olmak isteyen adayların, yılın belirli dönemlerinde güncel olarak yayımlanan kamu personel alımı için sözleşmeli personel alım şartlarını takip etmeleri gerekmektedir.

standar-ic-haber-018.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Sözleşmeli Personel İş İmkanları Nelerdir?

Sözleşmeli personel statüsü, devlet kademesinde memuriyet kadrolarında daimi kadro ile istihdam edilmeyen fakat her yıl yenilenmek sureti ile bir iş sözleşmesi kapsamında sözleşmeli personel olarak görev alan personellerdir. Türkiye genelinde her kamu kurum ve kuruluşunda belirli yüzde ile sözleşmeli personel istihdamı sağlandığı için iş imkanı oldukça geniş bir statü anlamına gelmektedir.

Sözleşmeli Personel Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli personel başvuru şartlarını belirleyen asıl kriter, görevlendirmenin yapılacağı kurum ve o kurumun talepleri olmaktadır. Örnek olarak verilen Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Sözleşmeli Personel Alımı için son olarak bir kamu personel alımı ilanı yayımlanmıştır. Bu ilana göre; sözleşeli personel olabilmek için adayların:

1- İktisadi İdari Bilimler Fakültesine bağlı olan İktisat, İşletme ve Uluslararası İlişkiler bölümünden; Bilgisayar ve Yazılım alanında eğitim veren Mühendislik Fakültelerinden en az 4 yıllık lisans mezuniyetine sahip olmak,

2- Yazılım geliştirme konusunda mesleki tecrübeye sahip olmak,

3- Teknik bilgiler dahilinde tercihen Maven ve Git kullanmış olmak,

4- KPSS’den en az 70 puan almış olmak,

5- YDS’den en az 60 puan almış olmak, şartlarına uygun olunması gerekmektedir. 

Sözleşmeli personeller görev yaptıkları birimlere göre meslek grubu altında unvan sahibi olarak kamu personeli statüsünde görev almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.