1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anayasa Mahkemesinden Disiplin İbaresine İptal Kararı
Anayasa Mahkemesinden Disiplin İbaresine İptal Kararı

Anayasa Mahkemesinden Disiplin İbaresine İptal Kararı

132 sayılı Türk Standartları Enstitüsü Kuruluş Kanununda ilgili kanunla hükmedilen ve disipline dair düzenlemelerin yönetmelikle düzenlenmesini öngören hükmü Anayasa Mahkemesi iptal etti.

A+A-

İlgili konunun hüküm bağlayıcı madddesi olan 132 sayılı Türk Standartları Enstitüsü Kuruluş Kanunu'na, 2011 yılında, 662 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 41. maddesiyle 10/A maddesi eklenmişti vedisiplin yönetmeliği ile ilgili madde sınırlandırılmıştı: İlgili maddeye eklenen ibare; “Enstitü personelinin izin, disiplin, intibak işleri ile diğer hususlar yönetmelikle belirlenir.” şeklindeydi.

Bu aşamaların ardından yeni bir gelişme doğrultusunda Danıştay 12. Dairesinin başvurusu sonrasında, Anayasa Mahkemesince, disipline dair düzenlemelerin esas ilkeler belirlenmeden yönetmeliklerle düzenlenmesini kabul gören hükmü iptal etmiş oldu. Mahkemenin bu kararına göre disipline dair düzenlemelerin bundan sonraki süreçte kanunla yapılması gerektiği ifade edildi.

Kararın iptaline dayanak olan maddeler ise şu şekilde:

11. TSE personelinin disiplin suç ve cezaları, cezayı hafifleştirici ve ağırlaştırıcı nedenler, disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullar, karar alma usulü, savunma hakkı, zamanaşımı, disiplin cezalarına itiraz gibi tüm disiplin konuları kural uyarınca yönetmelikle belirlenmiştir.

12. Kanun'da disiplin suç ve cezalarıyla ilgili genel ilkeler ortaya konulmadan, kanuni çerçeve çizilmeden, TSE personeline ilişkin disiplin cezaları ve bu cezaları gerektiren eylemler genel hatlarıyla belirlenmeden itiraz konusu kuralla anılan personelin disiplin esaslarıyla ilgili hususların tamamının düzenlenmesinin yönetmeliğe bırakılmış olması karşısında disiplin suç ve cezaları yönünden TSE personeli için kanuni bir güvence bulunmamaktadır. Kural, disiplin suç ve cezalarıyla ilgili genel ilkeleri ortaya koymamakta; çerçeveyi çizmemekte; disiplin cezalarını gerektiren eylemleri genel hatlarıyla da olsa belirlememektedir.

13. İtiraz konusu kural yaptırım türlerini ve yaptırım konusu eylemleri belirlemediğinden ilgililerin hangi somut fiil ve olguya hangi hukuksal yaptırımın veya sonucun uygulanacağını belirli bir açıklık ve kesinlikte öngörebilmelerine yasal çerçevede imkan tanımamaktadır. Bu nedenle kural suçun ve cezanın kanuniliği ilkesine aykırılık oluşturmaktadır.

14. Açıklanan nedenlerle kural Anayasa'nın 38. maddesine aykırıdır. İptali gerekir.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.