1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Anayasa Mahkemesinden Taşeronlar İçin Kritik Karar
Anayasa Mahkemesinden Taşeronlar İçin Kritik Karar

Anayasa Mahkemesinden Taşeronlar İçin Kritik Karar

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından alınan son kararlara göre; Şubat 2019’dan bu yana görülen davalara dair bir neticeye varıldı. İşçi için kıdem tazminatı ödeme sorumluluğunu iptal eden Şubat 2019 tarihli yasa değişikliği yargı tarafından reddedildi.

A+A-

Taşeronlar için ülke genelinde verilen görevlendirmeler ve özlük hakları dahilinde yaşanan sorunlar devam ederken; bir de taşeron işçiler üzerinden taşeron şirket anlaşmaları yapan firmaların tazminat sorunları devam ediyor.

Kıdem Tazminatı İçin Kritik Karar!

Taşeronlar şirketler bazında alınan ve kamu kurumları dahilinde yapılan görevlendirmeler öncesinde imzalanan sözleşmelerde yer alan ibarelere dair kanuni açıklığın bulunmasının engellendiği görüldü. AYM sözleşmelerde hüküm bulunmama halinde taşeronlar için kıdem tazminatı ödenmeme durumu hakkında karar beyan etti.

AYM’den Kıdem Tazminatı Hakkında Emsal Karar

Anayasa Mahkemesine kadar giden süreç sonucunda, 2019 Şubat döneminden bu yana geçerli olmak üzere teklif edilen yasa değişikliğinin iptaline karar verildi. İlgili kanunun onaylanması halinde sözleşmelerde yer almaması halinde taşeronlar için tazminat ödenmeme durumumun yasal zemini hazırlanış olacaktı.

13088.jpg NVİ 6.700 TL Maaşla 8 Personel Alımı Başvuru Ekranı

AYM ilgili kararında; taşeron iş akdi ile kamu kurumlarından iş alan taşeron firmaların, sadece ilgili akitte kendilerine rücu edilebileceğine dair açık hüküm bulunması halinde kamu tarafından işçilerin kıdem tazminatlarından sorumlu tutulması durumuna; fakat aynı şartlarda özel hukuk tüzel kişilerinden iş alan taşeron firmalar için tazminat ödenmemesi haline yönelen kararın iptaline ve durumun hem kamu hem de tüzel kişiler katında eşit bir şekilde ilerlemesi gerektiğine karar verdiğini ilan etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum