Ankara'da vakaların iki katına çıkma sebebi belli oldu

Ankara'da vakaların iki katına çıkma sebebi belli oldu

Koronavirüs (Covid 19) salgın süreci kapsamında Ankara ilinde yaşanan trajik artış tüm Türkiye’nin gündemine oturdu. Başkentte hızlıca artan vakaların artış sebebi belli oldu! Valilikten bölgesel olarak yasaklar geleceği belirtiliyor.

Mart 2020 döneminden itibaren Türkiye’de tespit edilen vakaların hızlı bir şekilde artış gösterdiği birinci dalga akabinde yaşanan zirve noktasından sonra, hükümet tarafından alınan normalleşme süreci kararlarının planlama tarihlerine göre uygulanması bekleniyordu.

Yapılan cezalandırmalar, uyarılar ve alınan tedbirler dahilinde vaka sayılarının kontrol altına alınmış olmasının verdiği rehavet ve vatandaşların söylenen tedbirlere uymamaya başlaması ile Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde sorunlu bir sürecin başlamasına sebebiyet verildi.

Ankara Vaka Sayısında Rekor Kırıyor

Başkent Ankara genelinde birçok hastane doğrudan pandemi hastanesi olarak hizmete tahsis edilirken; sağlık çalışanlarının da içinde önemli ölçüde yer aldığı pozitif vakaların Türkiye genelinde oranla önlenemez bir hale geldiği belirtiliyor.

İstanbul’un 2 Katı!

Anlık transferler dahil olmak üzere günlük nüfusu 20 milyonun üzerinde seyreden İstanbul genelinde tespit edilen vaka sayılarının normalleşme süreci dahilinde stabil durumda kalması önemli bir gelişme olarak yansırken; Ankara genelinde tespit edilen vaka sayısının nüfusa oranla 4’te 1 olaran İstanbul vakalarından 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Ankara’da Yaşanan Rekorun Sebebi Belli Oldu…

Valilik ve belediyeler tarafından salık verilen sözlü kurallara uyulmaması sebebi ile vakaların artışa geçtiği tahmin edilirken; filyasyon ekiplerinin yaptıkları çalışmalardan elde edilen sonuçlar; durumun vahametini ortaya koydu.

Toplu organizasyonlar ve kapalı alanlarda vakit geçirilmemesi için uyarılarda bulunan yetkililerin cezai yaptırımlarda sürekli işlem açmamasını fırsat bilen vatandaşlar; bilinçsizce toplu katılımlı törenleri düzenlemekten vazgeçmedi.

Ankara’yı Düğünler ve Cenazeler Yok Ediyor

Sosyal hayatın yok olma noktasına gelecek kadar önlem alınması gerektiği ifade edilen ve valilik tarafından il bazında alınacak kararlar ile hem ekonomik hem de sosyal hayatın uzun bir süre durma noktasına gelmesine evrilen süreçte; düğünler ve toplu cenaze merasimlerinin süreci bu kadar olumsuz bir noktaya sürüklediği ifade edildi.

Valilik tarafından Ankara için alınacak özel tedbir kararları merakla bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.