1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Anne Babanın Eğitim Düzeyi Çocukların Başarısını Olumlu Etkiliyor
Anne Babanın Eğitim Düzeyi Çocukların Başarısını Olumlu Etkiliyor

Anne Babanın Eğitim Düzeyi Çocukların Başarısını Olumlu Etkiliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda LGS'ye giren öğrencilerin başarısı ile anne ve babasının eğitim düzeyi arasında olumlu bir ilişki tespit edildi.

A+A-

60 Puandan Fazla Fark
Bu yıl ilk defa uygulanan ve sınava girmesi zorunlu olmayan Liselere Geçiş Sınavı'na ait istatistikî veriler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Bakanlık öğrenciler ile ailelerinin başarı ve eğitim seviyelerini ilişkilendirdi. Buna göre ebeveynleri ilköğretim mezunu olan öğrenciler ile anne ve babası lisansüstü eğitim seviyesine sahip öğrenciler arasındaki başarı farkı 60 puan olarak tespit edildi. Bu sebeple ailesi eğitimli olan öğrencilerin diğer öğrencilere göre daha şanslı olduğunu ifade edebiliriz.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer husus ise kız öğrencilerin dil konusunda erkek öğrencilere göre daha başarılı olmasıdır. Zira araştırma neticesinde kız öğrencilerin Türkçe ve yabancı dil testlerinde daha başarılı oldukları gözlemlendi. Genel olarak değerlendirme yapıldığında ise matematik testlerindeki başarının düşük olduğu gözlemlenmektedir. En başarılı olunan alanın ise Türkçe olduğu tespit edildi. Fen bilimleri alanında ise matematiğe nispeten daha başarılı olunduğunu söyleyebiliriz. MEB tarafından hazırlanan bu rapor gelecek yıllarda öğrencilerin eğitimi için atılacak adımlarda bir rehber niteliği taşıyacaktır.

Sınav her ne kadar zorunlu olmasa da mezun olan öğrencilerin %81'inin sınava girdiği tespit edildi. Bu da sınava olan talebin ne denli yoğun olduğunu göstermektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.