1. HABERLER

  2. HABER

  3. Anne ve Baba Memurlar Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği
Anne ve Baba Memurlar Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği

Anne ve Baba Memurlar Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliği

Milyonlarca memur çıkacak yarı zamanlı yönetmeliğe kilitlenmiş durumda. Yarı zamanlı çalışma yönetmeliği çalışan anne ve babaya ne getiriyor. Yarı zamanlı çalışma ne demek. Memur maaşlarında her hangi bir kesinti yapılacak mı…

A+A-

Memurların çalışma prensipleri doğrultusunda 657 sayılı devlet memurları kanunu uyarınca uygulanan yönetmelikte belirlenen izin kıstasları bulunmaktadır. Memur yıllık izinleri, hastalık izni, doğum izni, Aileden birinin vefatından dolayı mazeret izinleri, Evlat edinme mazeret izinleri, Engelli çocuğu bulunanlar için mazeret izinleri, Uzun süreli hastalık izinleri (18 aya kadar) Aylıksız izinler, Yurt dışı görev izinleri verilmektekiydi.

Memurların tüm izin haklarını yukarıda kısa kısa yazdık. Buna ilaveten 657 sayılı Devlet Memurları kanunun ek 43 maddesi gereği memur izin yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek yarı zamanlı çalışma izini çıkartılmıştır.

Memurlar yarı zamanlı çalışma izinlerinde yönetmelikte açıkça ifade edilen ve mevzuat hükümleri uyarınca derece yükselmesi ile kademe ilerlemesi aranan süreler açısından bu şekilde çalışan dönemdeki hizmet süreleri yarım olarak dikkate alınacaktır. Henüz Kanun Bakanlar Kurulu tarafından onaylamamıştır.

Yönetmeliğin çıkması halinde eşi doğum yapan erkek memur yarı zamanlı hakkına sahip olacak. Bu izin 10 günlük babalık izinin bitiminden sonra başlayarak ilköğretim çağının mecburi çağının bitimini takip eden ay başına kadar süreyle yarı zamanlı babalık iznini kullanabilecek.

Kritik görevlerde çalışan memur anne ve baba yarı zamanlı izinlerden nasıl faydalanacak. Çalışma Bakanlığı tarafından anne ve baba ücretsiz izin sonrası çalışmak zorunda kalacak anne ve babanın memuriyetinin etkilenmemesi ve her hangi bir sorunla karşılaşmadan çocuğuyla iyi bir şekilde ilgilenmesi için anne veya baba her hangi biri bu yarı zamanlı izini rahatlıkla kullanabilecek.

Hizmet sınıfları belirleme memurlara yazı zamanlı çalışma yönetmeliği kurum ve teşkilata göre belirlenecek. Doğumdan sonra analık izni ilk çocuk için 2 ikincisi için 4 ve 3 veya daha fazla çocuklar için ise 6 ay süreyle süt izninin verilmesi ve yarı zamanlı izni aynı anda kullanma hakkı getirilecek.

Bu yönetmelik yürürlüğe Bakanlar Kurulunun onaylaması ile beraber yürürlüğe konulacaktır. Yarı zamanlı yönetmeliği onaya sunulmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.